Home » کاکتوس » معرفی کاکتوس

معرفی کاکتوس

 

کاکتوس چیست ؟

کاکتوس (cactus) که در اصل از کلمه ی یونانی κάκτος به معنی گیاه تیغ دار گرفته شده به دسته ای از گیاهان از خانواده ی Cactaceae گفته می شود.

کاکتوس ها اغلب بومی قاره ی آمریکا هستند که از منطقه ای در مرز آرژانتین و شیلی به نام patagonia تا غرب کانادا پراکنده شده اند البته امروزه در سرتاسر جهان پرورش داده می شوند. بیشتر کاکتوس ها در مناطقی با شرایط جوی سخت و دشوار و میزان بارش کم رشد می کنند، حتی در مناطقی در بیابان آتاکاما در آمریکای جنوبی که یکی از خشک ترین بیابان های جهان است نیز دیده شده اند. قابلیت زندگی در این شرایط سخت مرهون توانایی این گیاهان در ذخیره آب فراوان در بافت های خود می باشد، به طور مثال گفته می شود کاکتوسی به نام ساگوارو در نوع بالغ خود می تواند در هر دوره بارندگی تا 760 لیتر آب در خود ذخیره کند.

کاکتوس ساگارو

کاکتوس ساگارو

 

بیشتر این گیاهان برگهای خود را نیز از دست داده اند و به جای آنها مجهز به خار شده اند که این خارها با کم کردن جریان هوا در اطراف کاکتوس و ایجاد سایه ای هرچند مختصر مانع از دست رفتن آب ذخیره شده در کاکتوس می شوند.همچنین این خارها وسیله ی دفاعی خوبی در مقابل دشمنان طبیعی این گیاهان هستند.کاکتوس ها بر روی ساقه ی خود برجستگیهای نرمی دارند که به آنها آرئول یا Areoles می گویند، این برجستگیها محل رویش خارها ، گلها و ساقه های جانبی بوده و یکی از راه های تمایز کاکتوس ها از سایر گیاهان مانند ساکولنت ها می باشند.

کاکتوس ها در شکلها و اندازه های مختلفی یافت می شوند، به طور مثال بلندترین کاکتوس Pachycereus pringlei با ارتفاع 19 متر گزارش شده است در حالی که کوچکترین آنها Blossfeldia liliputiana در هنگام بلوغ تنها شعاعی برابر 1 سانتی متر دارد.

بلندترین گونه کاکتوس

بلندترین گونه کاکتوس

کوچکترین گونه کاکتوس

کوچکترین گونه کاکتوس

 

-0

3 comments

  1. از دیدن عکس دوم بسیار بسیار تعجب کردم!!!!!!!!!!!
    هرگز فکر نمیکردم کاکتوس هایی به این عظمت وجود داشته باشد.همیشه فکر میکردم که طول آنها بیشتر از 5 متر نیست؟!
    ممنون از مطالب خوبتون.

  2. خیلی جالب بود این نوع Blossfeldia liliputiana جزو گیاهان کمیاب هستند؟

  3. متشکرم بسیار عالی و مفید…کاکتوس ساگوارو تا ار تفاع 26 متری هم وجود داره

Leave a Reply

Top