آموزش پیوند کاکتوس

آموزش ساده پیوند کاکتوس

 

آموزش پیوند کاکتوس با مثال یک نمونه ی رایج

تهیه و تنظیم: امین ذهاب ناظوری با نام کاربری samurai

 

Grafted cacti
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

 

به نام خدا

قبل از هر چیز با اصطلاحات پیوند کاکتوس آشنا شوید :

پایه پیوند: کاکتوسی که به عنوان قسمت پایینی و عضو ریشه دار استفاده می شود و وظیفه ی تغذیه بخش بالایی را به عهده دارد. معمولا از کاکتوسهای استوانه ای یا مخروطی برای پایه استفاده می شود.

پیوندک: به کاکتوسی که برروی پایه قرار گرفته و در واقع قسمت رشد کننده گیاه می باشد گفته می شود.

حلقه ی آوندی: اگر کاکتوسی را برش دهید در وسط برش قسمتی دایره مانند را مشاهده می کنید به نام حلقه ی آوندی که شاهرگ حیاتی گیاه است. در هنگام پیوند زدن تا حد ممکن باید این حلقه هم در پایه و هم در قلمه در تماس با هم قرار گیرد.

Stock vascularr
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

وسایل و گیاهان مورد نیاز برای پیوند

Stock
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس
Scion
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس
Gadgets
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

1- کاکتوس سالم و مناسب برای پایه

2- پیوندک

3- تیغ یا چاقوی نازک و تیز (هر چه تیز تر بهتر )

4- انبر یا دستکش برای نگه داشتن کاکتوس

5- مایع ضد عفونی کننده مانند الکل یا پرمنگنات

6- کش لاستیکی مرغوب (یا هر چیزی که با آن بتوان به خوبی پیوندک و پایه را روی هم محکم نگه داشت )

 

 

چند نکته مهم که قبل از پیوند زدن باید به آن ها توجه کنیم :

1- مناسبترین زمان پیوند اواخر بهار تا پایان تابستان است.(البته بستگی به نوع کاکتوس نیز دارد)

2- اندازه پایه و پیوندک را متناسب با هم انتخاب کنید.

3- زمان رشد پایه و پیوندک متناسب با هم باشد (برخی کاکتوس ها دو بار در سال رشد می کنند)

4- کاکتوس پایه سالم بوده و تحمل نگه داشتن پیوندک را در آینده داشته باشد.

 

روش پیوندزدن

ابتدا ابزار برش مورد استفاده را با الکل ضد عفونی کنید، (این کار برای جلوگیری از آلوده شدن پایه و پیوندک به بیماری های قارچی می باشد). سپس  کاکتوس پایه را مطابق شکل برشی افقی دهید.

Stock cutting
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس
Stock cutted
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

نکته: بعضی از گونه های کاکتوس بعد از پیوند زدن شکل غیرعادی(دفورمه) پیدا کرده و به پایین خم می شوند پس اندازه پایه و محل برش را نسبت به نوع پیوندک انتخاب کرده تا مدتی بعد دچار مشکل نشوید.

پس از اینکه پایه را برش افقی دادید لبه های محل برش را به صورت اریب ببرید این کار به این دلیل انجام می شود که بعد از خشک شدن و چروکیده شدن سطح برش، پیوندک از پایه جدا نشود.

نکته: اگر بعد از برش اریب لبه ها سطح مقطع پایه از پیوندک کمتر شد لایه نازکی از روی پایه مطابق شکل ببرید.

Stock recut
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

بعد از برش پایه دوباره ابزار برش را ضدعفونی کرده و پیوندک را برش افقی دهید. دقت کنید که سطح مقطع پایه و پیوندک متناسب باشد.

Scion cutting
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس
Scion cut
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

پیوندک را بر روی پایه قرار داده و با دستکش مناسب و یا انبر کمی آنرا برروی پایه فشار داده و بلغزانید تا هوای محبوس شده بین آنها خارج شود.

Scion place
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

در پایان با استفاده از کش لاستیکی نرم و انعطاف پذیر پایه و پیوندک را مطابق شکل بر روی هم ثابت کنید.

Graft rubber
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس
Graft band
آموزش ساده ی پیوند کاکتوس

گیاه پیوند زده شده را چند روزی در  سایه و محل نسبتا خنک(20تا 25 درجه) قرار دهید و پس از اطمینان از موفقیت آمیز بودن پیوند آنرا به تدریج به محل مورد نظرتان منتقل کنید.

 

لطفا برای تشکر و ابراز نظر مثبت یا منفی از کلیدهای Like/Dislike استفاده کنید. کامنت های اضافی، برای جلوگیری از بی نظمی حذف خواهند شد.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫136 دیدگاه ها

  1. روش کار رو تقریبا درست انجام دادی یعنی اندازه ی پایه و پیوندک رو درست انتخاب کردی و محل قرار گیری پیوندک صحیحه ولی کاش لبه های کاکتوس پایه رو کمی اریب تر می بریدی تا وقتی که چروکیده شد پیوندک رو پس نزنه.و ضمنا سعی کن ابزار کارت کاملا تمیز و ضد عفونی باشه تا خدای نکرده پیوندک یا پایه دچار قارچ و عفونت نشوند.پیوندک رو هم با چیزی مثل کش ثابت نگه دار که نیافته.
   با چند بار تلاش و داشتن پشتکار مطمئنا موفق خواهی شد.

 1. مهدی جان این پایه ای که انتخاب کردی پایه حساسی است و برای پیوند روش باید خیلی دقت کنی . اینطوری که شما پیوند زدی اصولش دزسته ولی بعد از خشک شدن سطح روی آن منظره جالبی ازش به جای نمیمونه . ایشالا پیوندتون سالم می مونه . برای شروع کار پیوند از کاکتوس های استوانه ای و عمودی استفاده کن مثل سن پدرو

 2. سلام دوست عزیز..من دو روز پیش هفت تا کاکتوس خریدم ک خیلی بزرگ نیستن و یکم کوچیکن )البته بعضی هاشون( بعد امروز ک سایت قشنگتون رو دیدم به سرم زد ک پیوندشون کنم..به نظر شما باید بزرگ باشن تا پیوندبشن؟ اگه پیوندشون کنم به دو گیاهم اسیب نمیرسه؟ جلوی رشدشون رو نمیگیره؟

  1. با سلام ، بهتر است کاکتوسی که به عنوان پایه انتخاب می شود بزرگتر از کاکتوس پیوندک باشد . شما وقتی پیوند می زنید کاکتوس پایه رشد اصلی خودش رو از دست میدهد و فقط به صورت جزیی رشد می کند پس باید بزرگ باشد که وقتی پیوندک بزرگ میشود دچار مشکل نشود . اگه عکس کاکتوساتونو بزارید کامل بهتون توضیح میدهم که چیکار کنید بهتر است .

 3. با سلام خدمت شما
  کاکتوس ها و ساکولنتی که در تصویر هستند هیچ یک مناسب پیوند زدن به یکدیگر نیستند و زیمنوی قرمز رنگ خودش پیوند زده است.در پیوند زدن انتخاب پایه بسیار مهم است و هیچ یک از این کاکتوس ها پایه ی مناسبی نیستند.اگر پایه ای مانند کاکتوس سومی از راست پیدا کردید مناسب است.

 4. باسلام من به تازگی علاقمندبه کاکتوس هاشدم ویک کلکسیون کوچک برای خودم جمع کردم وباکاکتوس ها و نگهداری آن آشنا هستم ولی پیوند راخوب یاد نگرفتم و دربیشتر پیوندهام پیوندک خشک میشه و ازبین میره میشه پیوند کاکتوس رو بهم یاد بدین

  1. دوست عزیز این پیوندکی که شما انتخاب کردی واسه پیوند برای این پایه بسیار بزرگ است . پیوندک رو بر پایه بزرگتر پیوند بزن که پیوندک خراب نشه .

   طبق تجربه شخصیم بگم که بهترین وسیله برای محکم کردن پیوندک چسب نواری برق هست . اول یه دستمال کاغذی روی سر پیوندک بزارید و سپس با چسب برق اونو مثل همین اتصال خودتون محکم کنید . چسب برق چون حالت ارتجاعی داره باعث فشار بیش از اندازه برروی پیوندک نمیشه و اونو خراب نمی کنه .

 5. باسلام /من کاکتوس پیوند شده ای داشتم که پایه ی پیوند خود را از دست داد بنابر این پایهی دیگری برای پیوندک انتخاب کردم و به همان روشی که فرمودید روی هم قرار دادم /اما سوال من اینکه پایه ی اصلی که اکنون پیوند زدم را به خاک انتقال دهم یا باید این کار را بعد خشک شدن سطح زیرین انجام دهم؟
  اگر به خاک انتقال دادم میتونم دوباره از خاک در بیارم؟

 6. با سلام
  برای اینکه پایه را در خاک بکارید حتما باید چند روزی در محلی دور از نور بماند تا ته آن پینه ببندد در غیر این صورت بعد از قرار گرفتن در خاک می پوسد.
  اگر این کار را انجام نداده اید قلمه را از خاک درآورده و اگر هنوز سالم بود اجازه دهید انتهایش کاملا پینه ببندد و بعد بکارید و تا 10 روز آب ندهید.

 7. خیر نمی توان پیوند زد.

  1- کاکتوس پایه ضعیف است.
  2- اندازه ی پایه و پیوندک متناسب نیست.

  کاکتوسی که به عنوان پایه در نظر گرفته اید شدیدا دچار کم نوری است. قسمت باریک شده را جدا کرده و کاکتوس را به جای پرنورتری منتقل کنید.

 8. سلام،اگر شما قسمت باریک کاکتوس خود رو ببرید وجداکنید ،ازهمون قسمت بریده شده شروع به تولید کاکتوس جدید میکنه ولی به این شرط که کاکتوس خودتون رو دریک جای پرنور قرار بدین تا دوباره باریک رشد نکنه.البته این کار درمورد بعضی ازکاکتوس ها صدق میکنه…{اکثر کاکتوسها}

 9. شرمنده که اینقدرسوال میکنم.من قسمت باریک شده را بریدم وکاکتوسم رادرمحل برنورتری گزاشتم.بعدازاینکه قویترشدمیتونم باهمون بیوندک که عکسشوگزاشتم بیوندبزنم یانه؟

  1. دوست عزیز کاکتوس شما به هیچ عنوان نمی تواند پایه مناسبی باشد یا حداقل دائمی نیست.
   Cleistocactus samaipathanus رشد قطری کمی دارد و پایه ی مناسبی برای پیوندک های بزرگ نیست و خم می شود. کاکتوس شما هم علاوه بر این، از مدتی قبل از محلی که مشخص کرده ام دچار آفت کنه ی قرمز شده بوده که خوشبختانه بهبود یافته . ولی همین نازکی باعث تضعیف کاکتوس در ادامه ی رشد خواهد شد.

   http://wikicactus.com/?p=5437

 10. خواهش میکنم اینجا محلی هست که همه باید به سوال همدیگه جواب بدیم وبه هم کمک کنیم، در مورد پیوند کاکتوس شما باید عرض کنم که اگر کاکتوس شما رشد کرد و قوی شد هیچ مشکلی برای پیوند نداره واون پیوندک هم بسیار مناسبه،باز هم سوالی بود بپرسید…..

 11. سلام
  کاکتوسم رو از شمال اوردم، الان با چاقوی تیز البته بدون ضد عفونی کردن اونو از محل پوسیدگی بریدم و گذاشتم تو محل گرم و تاریک تا به گفته ی شما پینه ببنده ، بعد از ده روز بزارمش توی خاک؟ تا چه اندازه بزارمش داخل خاک؟ این یکمی پوسیدگی روی کمرش با چه دارویی از بین میره؟

  1. دوست عزیز اگه از این که پینه بسته اطمینان دارید اون رو کمی در خاک فرو کنین و خاکش رو مرطوب نگه دارید تا ریشه بزنه راستی اول روی گلدونی که توش خاک کاکتوس هست لایه ی نازکی ماسه بریزید بعد کاکتوس رو کمی در ماسه ها فرو کنید

 12. سلام من همين امروز اين دو تا كاكتوس رو پيوند زدم لطفا به من بگيد از كجا بايد بفهمم كه پيوند من با موفقيت انجام شده ؟
  از چه زماني بايد آب دهي رو شروع كنم؟
  ممنون از سايت خوبتون

 13. سلام دوست عزیز ، عجب پیوند زیبایی . در این سن همینکه پیوندک شما برروی پایه محکم بشه و جدا نشه همین نشانه گرفتن پیوند هستش . اگر پیوند شما نگرفته باشه توی چند روز آینده پایه پیوندک را پس میزند و بینشون باز میشه . امیدوارم در تمام پیوند هاتون موفق باشید

 14. سلام مطالبتون خیلی به من کمک کرد ممنون من یه کاکتوس دارم که هیچ اطلاعاتی در مورد نوع اسم و روش تکثیرشنمیدونم ممنون میشم اگه کمی اطلاع بدید و بگید میشه پیوندش زد یا نه با تشکر اینم عکسش

  1. سلام دوست عزيز اين كاكتوس اصلا مناسب پيوند زدن نيست( حداقل فعلا)، بزار يه كمي بزرگتر بشه بعدش سرش رو بزن از خودش پاجوش هايي توليد ميكنه كه ميتوني تكثيرش كني
   در ضمن فصل پيوند زدن تمام شده.

 15. سلام وقت بخیر سوالی داشتم .ژیمنوی پیوندی بزرگی دارم که متاسفانه بعد از افتادن زمین سر از پایه جدا شده است می خواستم بدونم میشود سر را نگه داشت تا بهار یا حتماالان باید پیوند زده شود .ممنون

  1. با سلام

   دوست عزیز اگر ژیمنوی شما از همین نوع بدون کلروفیل است که بایستی سریعا پیوند زده شود… اگر از انواع دارای کلروفیل است می توانید آنرا در خاک ریشه دار کنید یا پیوند بزنید…

 16. با سلام.
  ضمن تشکر از مطالب آموزندتون. من از اردیبهشت امسال جمع آوری کاکتوس ها رو شروع کردم. و علاقمند شدم. برای اولین بار امروز پیوند زدن کاکتوس رو تجربه کردم. چون کاکتوسم داشت از دست می رفت. سوالم اینه که توی عکسی که واستون فرستادم. کی باید کشها رو جدا کنم؟
  ممنون می شم که سریه جوابمو بدید.

 17. با تشکر از مطالبتون من دو تا پایه دارم و موندم چه پیوندکی براشون انتخاب کنم ممنون میشم اگه راهنمایم کنید که اصلا مناسب هستند یا نه عکسشونم میزارم و برای راحتی شما اونارو شماره گذاری کردم

 18. من امروز یه پیوند انجام دادم.فقط برای امتحان.اسم پیوندک رو هم نمیدونم.
  الان بستمش و توی سایه گذاشتم.
  از کجا باید مطمعن بشم که موفقیت امیز بوده؟
  بعد از چند روز باید کش رو از دورش بردارم؟
  اگه ممکنه راهنماییم کنید که خیلی واجبه

  1. سلام دوست عزیز .
   اگه پایه پیوندتون پیوندک پس نزد یعنی گرفته البته وقتی که کش رو بعد از یه هفته برداشتید و چند روز هم از اون یه هفته گذشته باشه .
   خیلی نگران نباش پیوند کارسختی نیست .
   اگه تمام مراحل مثل اتصال آوند و ضد عفونی کردن چاقو غیره رو رعایت کرده باشی میگیره .
   ایشالا

 19. با سلام و عرض ادب به شما
  توضیحات شما خیلی به من کمک کرد ممنون
  فقط یه سوال من پیوند زدم چون بار اولم بود بد شد پیوندکم اصلا محکم نیس بعضی جاهاشم فاصله داره این طبیعیه یا من اشتباه پیوند زدم

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره پاچوش هایی که پایه پیوند زده رو جدا کنین چون ممکنه پیوندک پس بزنه و تو عکس زیلد خوب معلوم نیست ولی اگه تمام مراحل مثل ضدعفونی کردن چاقو از بین بردن حباب های ما بین پایه و پیوندک با چروخوندن پیوندک و اتصال آوند ها در هنگام بستن چسب رعایت کرده باشید به امید خدا میگیره .

 20. سلام روز شما بخیر . من به گلدون کاکتوس خریده بودم، اما افتاد از دستم پیوندک جدا شد از پایه . با توجه به اینکه الان فصل پیوند زدن نیست ، من چیکار میتونم بکنم ک کاکتوس ها تا بهار خراب نشن هیچکدوم!؟ یا اگر میشه الان هم پیوند زد لطفا بهم بگید. اگه میتونم پیوندک رو جدا بکارم به چه صورت باید انجام بدم!؟

  1. سلام شما تو هر فصلی میتونید با ایجاد کردن شرایط مطلوب کاکتوساتون پیوند بزنید و اگه میخواید پیوندک بکارید اگه ته پیوندک انگار بریده شده بزارید یه هفته بگذره تا تهش پینه ببنده (خشک بشه) یعنی طوری که حالت خیسی و چسب ناکی که ناشی از جدا شدن پیوند شده از بین بره و بعد بکارید (برای قلمه زدن کاکتوسها پینه بستن اجباریه مگر اینکه خوش شانس باشید)
   …. ایشالا که موفق باشید ….

  2. به خرفهای امیر رضا این دو نکته رو اضافه کنم:
   ۱- اگر می خواهید پیوند بزنید دوباره باید پایین پیوندک و بالای گیاه پایه رو دوباره قطع کنید تا بین دو محیط شیره گیاه قرار داشته باشد
   ۲- چه پیوند چه قلمه سعی کنید گیاه رو به جایی منتقل کنید که دمای آن معتدل باشد (حول و حوش ۲۰ درجه) و به دور از نور مستقیم خورشید برای چند روز

 21. سلام استاد های عزیز من یک سوال داشتم لطفا پاسخ بدین من دوتا کاکتوسمو پیوند زدم و خیلی خوب گرفت و بشدتتت رشد کرده و بزرگ شده حالا از قیافه پیوند خوشم نمیاد به نظر شما میشه من پیوندک رو با دو سه سانت از پایه جدا کنم و بکارم ؟ یعنی پیوندک رو جدا نکنم یک دو سان هم پایه روش باشه ؟مرسی از پاسخگویتون

 22. سلام بر شما
  استاد نیستم ولی پاسخ می دم!
  بله شما می تونید از پایه که همراه آن پیوندک هست قلمه بگیرید(یعنی پایه و پیوندکی که به همراه آن هست رو دوباره بکارید که ریشه دار شود) البته به این شرط که مطمین باشید که پیوند گرفته است
  فقط سعی کنید که پایه رو یکم بزرگتر بگیرید چون مقداری هم داخل خاک می رود و طوری نشود که پیوندک مماس با خاک شود و گرنه مشکل زا می تواند بشود

 23. سلام.ببخشید من یه کاکتوس داشتم که پیوندک داشت ولی دچار پوسیدگی شد و قطعش کردم. الان خودم بخوام پیوند بزنم میشه تو این فصل که هوا سرده؟
  عکس هاشونم براتون میذارم.
  اینجوری شد

 24. با سلام بر تمامی عضو های فعال
  یه سوال من حدود دو هفته پیش یه پیوند زدم یکمی احساس کردم گرفته بستاش رو وا کردم ولی افتاد الان ته هر دو کاکتوس قرمز و خشکن ایا اشتباه پیوند زدم؟

 25. قاعدتا یه جای کارتون اشتباه بود
  در ثانی بهتره که بهار پیوند بزنید تا نتیجه و درصد موفقیت بیشتری داشته باشید
  برای کاشتن در خاک نیز بهتره این لینک رو مطالعه بفرمایید:
  http://wikicactus.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%82%D9%84%D9%85%D9%87-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D9%BE%D9%88%D9%86%D8%AA%DB%8C%D8%A7/

 26. سلام خدمت اساتید بزرگوار
  یه سوال داشتم
  من یه کاکتوس استوانه ای برای پایه پیوند انتخاب کردم . دیروز هم پیوند رو زدم.میخاستم بدونم اون قسمت بالایی که از سر پایه برش داده شده دیگه به درد نمیخوره؟
  یا اگه میشه کاشت چطور باید این کارو کنم تا بگیره.الان دو روزه بیرون مونده.حس میکنم داره خشک میشه

  با تشکر از مسئولین سایت

  1. سلام دوست عزیز
   بله اگر بیش از اندازه قلمه کوچک نباشد می توانید دوباره در خاک بکارید
   دو روز که هیچ معمولا قلمه را تا یک هفته کناری قرار می دهند به دور از نور آفتاب تا قلمه کاملا تشنه شود و آماده برای ریشه زنی
   برای قلمه زنی لینک زیر را بررسی کنید:
   http://wikicactus.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%82%D9%84%D9%85%D9%87-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D9%BE%D9%88%D9%86%D8%AA%DB%8C%D8%A7/

 27. سلام
  من تازه عضو سایت خوب شما شدم، امروز اولین پیوند کاکتوس رو طبق آموزشها انجام دادم.
  پایه Echinopsis Oxygona و پیوندک Lobivia sylvestris هست.
  چون Lobiva من به شدت ضعیف شده بود تصمیم گرفتم این پیوند رو انجام بدم.
  از لحاظ علمی این پایه و پیوندک جواب میده به نظرتون؟
  چون پیوندک قطر کمی داشت مجبور شدم برای ثابت نگه داشتنش از یک تکه مقوا استفاده کنم.
  ممنون از سایت خوبتون.

  1. سلام دوست عزیز
   ابتکار جالبی بود
   در آینده حتما اول سوال بپرسید بعد کاری انجام بدهید تا دچار مشکلات نشوید!
   در مورد پیوند بین کاکتوس ها جز موارد نادر معمولا با موفقیت همراه است البته نوع پایه در سرعت رشد و درصد موفقیت و … خیلی موثر است
   فقط جایی که می تونه سوال برانگیز باشه که علت ضعیف شدن پیوندک چی بوده است!
   اگر علت پوسیدگی بوده باشد که حتما قسمت پوسیده باید حذف می شده است اما اگر به خواب رفتن گیاه یا عواملی ازاین دست باشد که اصلا نیاز به پیوند زدن نداشتید!!!!

 28. سلام.ببخشید من یک کاکتوس پیوندی از همین نوعی که آموزش پیوندش رو دادین (ژیمنوی قرمز) دارم که از پاییز توی اتاق شمالی که نور خیلی کمی داره گذاشته بودم .. کاکتوسم با اینکه کاملا سلام هست و پوسیدگی یا مشکل دیگری نداره ولی رنگ پیوندک از قرمز به زرد تبدیل شده.میخواستم بدونم کاری میتونم انجام بدم تا دوباره قرمز بشه؟؟؟
  ممنون از راهنماییتون

 29. سلام و خسته نباشید میشه لطفا راهنماییم کنید که امکان استفاده از این کاکتوس به عنوان پیوندک هست یانه؟و اگر بله باید چه پایه ایی و حدودا چند سانتی تهیه کنم.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   پیوند زدن کار سلیقه ای است ولی من اگر جاتون بودم به دنبال پیوند زدن این کاکتوس زیبا نمی رفتم
   گیاه شما نوعی پارودیا است
   برای پیوند نیز تمام کاکتوس های پایه رایج می تواند استفاده شود مثل انوع سرئوس ها و میرتلوو ها و …

  1. سلام دوست عزیز
   در درجه اول توصیه می کنم که منوی آموزش بالای صفحه سایت رو مطالعه بفرمایید
   دقیقا یک بخش آموزشی به همین منظور قرار داده شده است
   http://wikicactus.com/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%B2%D8%AF%D9%86/

 30. با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
  من حدود 6-7 روز پیش یه کاکتوس پیرمرد رو پیوند زدم و الان کششو برداشتم و خداروشکر پیوندک محکم به روی پایه چسبیده ولی در دو قسمتش از روز اول متاسفانه بین پیوندک و پایه باز بوده الان هم اثری از له شدگی یا پوسیدگی وجود ندارد و در عکس هام مشخص هستند ولی سوالن این هست آیا ممکن هست پیوند خراب شود یا نه ؟

  1. سلام اينجا نمشه عكس آپلود كرد تشريف ببريد انجمن پاسخگويي به سوالات و اونجا با كاهش حجم عكس ميتونيد هم سوالتن و بپرسيد هم جواب دريافت كنيد عكسهايي هم كه دوستان آپلود كردن براي وقتي بود كه در كامنت ها هم اجازه ارسال عكس داشتيم ولي الان اين قابليت برداشته شده

 31. سلام
  من امروز یه پایه گرفتم با یه و پیوندک گرفتم پایه رو بریدم و پیوتدو انجام دادم میخواستم بدونم میشه قسمت بالایی که بریدمو بکارم؟؟؟؟

  چجوری عکس کاکتوسمو اپلود کنم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا