آموزش ساخت تراریوم

آموزش ساخت تراریوم

آموزش ساخت تراریوم

تهیه و تنظیم: امین ذهاب ناظوری با نام کاربری samurai

 

به نام خدا

 

در این پست آموزش ساخت تراریوم کاکتوس ساکولنت به زبان ساده بیان شده است.

لوازم مورد نیاز:

 

1- تنگ شیشه ای جادار با درب نسبتا بزرگ

آموزش ساخت تراریوم

 

2- تعدادی کاکتوس و یا ساکولنت

آموزش ساخت تراریوم

 

3-  خاک مناسب کاکتوس

4- سنگ ریزه

5- زغال اکتیو

6- خزه در صورت نیاز

 

آموزش ساخت تراریوم

* تعدادی سنگ صخره ای شکل و یا وسایل تزئینی دیگر (دلخواه)

7- دستکش ، انبر، قاشق دسته بلند یا وسیله ای مشابه

 

روش کار:

قبل از شروع کار توجه به چند نکته لازم است:

1- از آنجائیکه می خواهید تراریوم کاکتوس و ساکولنت بسازید ظرفی که انتخاب می کنید دهانه ی نسبتا گشادی داشته باشد تا هوا به خوبی در آن جریان پیدا کند چون رطوبت زیاد باعث از بین رفتن گیاهانتان می شود. همچنین دهانه ی گشاد سبب سهولت در کار کاشت کاکتوس هایی که تیغ بلند دارند می شود .

2- تنگ شیشه ای خیلی نازک نباشد که در حین کار بشکند.

3- ظرف مورد نظر عاری از هرگونه آلودگی و یا چسب و مواد شیمیایی باشد و قبل از استفاده حتما با مایع ظرف شویی کاملا شسته شده و خشک شود.

4- کاکتوس ها و ساکولنت هایی که انتخاب می کنید از نظر نیاز نور و آب به هم نزدیک باشند و رشد زیادی نداشته باشند تا بعدا دچار مشکل نشوید.

5- در صورت در دسترس بودن حتما از زغال اکتیو استفاده کنید چون باعث تصفیه هوای داخل تراریوم شده و مانع ایجاد بوی نامطبوع می گردد. زغال اکتیو را می توانید از آکواریوم فروشی ها تهیه کنید.

 

برای شروع مقداری سنگریزه ی تمیز به صورت لایه ای به قطر 3 تا 5 سانتیمتر در کف تنگ بریزید. وجود سنگریزه در کف ظرف حکم زهکشی را دارد و مانع پوسیدن ریشه ی گیاهان می شود.

 

آموزش ساخت تراریوم

 

سپس لایه ای از زغال اکتیو بر روی سنگریزه ها بپاشید و بعد خاک مناسب کاکتوس را بر روی آن به اندازه ای که گیاهانتان به راحتی در آن ریشه بزنند بریزید. برای جلوگیری از نفوذ خاک به لایه های زیرین می توانید از مقدار کمی خزه اسفاگنوم که در گل فروشی ها موجود است بر روی لایه ی زغال استفاده کنید.

 

آموزش ساخت تراریوم
آموزش ساخت تراریوم
آموزش ساخت تراریوم

 

لایه های مختلف تراریوم را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

 

Terrarium layers

 

حال با استفاده از انگشت و یا قاشق در مکان های مشخص گودال هایی حفر کرده و سپس گیاهانتان را از گلدان خود خارج کرده و با احتیاط به وسیله ی انبر  در درون گودال ها بگذارید و اطراف ریشه آن ها را با خاک پر کنید. مراقب تیغ های کاکتوس ها باشید که به شما آسیب نرساند. اگر هنگام کار بر روی گیاهانتان خاک ریخت با استفاده از یک برس کوچک و یا یک نی آنها را تمیز کنید.

 

آموزش ساخت تراریوم
آموزش ساخت تراریوم

 

بعد از اتمام کاشت از مقداری سنگریزه و تعدادی سنگ و یا وسایل تزئینی به سلیقه ی خود برای زیباتر کردن تراریوم خود استفاده کنید.

 

آموزش ساخت تراریوم

 

تراریوم آماده شده را در محلی پر نور و دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید و چند روزی به گیاهانتان آب ندهید تا ریشه ی آنها به خاک جدید عادت کرده و سپس آبیاری را از مقدار کم شروع کنید و به مقدار لازم برسانید. هرگز تا زمانی که سطح خاک کاملا خشک نشده است به کاکتوس ها آب ندهید چون خیلی زود از بین می روند و همچنین رطوبت زیاد سطح خاک موجب پیدا شدن مگس های خاکزی مزاحم می شود . می توانید با فرو کردن انگشت رطوبت خاک را کنترل کنید.

به طور مرتب تراریوم خود را کنترل کنید تا در صورت ایجاد آفت و یا قارچ از گسترش آن ها جلوگیری کنید.

 

آموزش ساخت تراریوم
آموزش ساخت تراریوم

موفق باشید…

 

لطفا برای تقدیر ، تشکر و ابراز نظر مثبت یا منفی فقط از کلیدهای Like/Dislike استفاده کنید.  کامنت های اضافی، برای جلوگیری از بی نظمی حذف خواهند شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫24 دیدگاه ها

 1. من میخوام تراریوم درست کنم ولی نمیدونم باید از چه خاکی دقیقا استفاده کنم.یکی قبلا بهم گفت خاکی که میخواهیم استفاده کنیم نباید زیاد غنی باشه.باید از یه خاک ضعیف استفاده کنیم که زود رشد نکنن. میشه بگید دقیقا چه خاکی مناسبه وآیا میشه خرید؟
  واینکه واسه جلوگیری از پرورش قارچ و آفت زدگی میشه از اسپری قارچ کش استفاده کرد؟
  ممنون

 2. باسلام
  ممنون خیلی کابردی بود
  فقط یه سوال
  من یک سری گلدانهای شیشه ای دارم که چون انتهاش سوراخی ندارند داخلشون گلی نکاشته بودم پس می شه داخل گلدانهای چینی و شیشه ای که سوراخی در انتها ندارند هم سنگریزه ریخت و گل کاشت؟؟
  اینکه ابی خارج نمی شه از ته مشکلی به وجود نمی اره ؟؟

  لطفا راهنمایی بفرمائید

  1. بله میشه فقط شرایط آبدهی شون یکم متفاوت میشه یعنی نسبت به گلدونهایی که کفشون سوراخ داره باید خیلی کمتر آب داد و نباید این ظروف رو وقتی ک تازه آب دادین بذارین جلوی آفتاب مستقیم چون باعث دم کردن خاک و پوسیدگی ریشه میشه.

 3. سلام به دوستان عزیز.
  پیرو توضیحات کامل و خوبی که آقای ذهاب گفتند بنده نیز کمی تجربه کسب کرده ام که امیدوارم با بیانش بتونم کمکی به دوستان عزیزم بکنم.
  1.درمورد ابزاره که اگر میتونید در کنار چیزایی که آقای ذهاب گفتند یک چوب 20-30 سانتی تهیه کنید و به یک سرش مقداری پنبه با چسب نوار بچسبونید تا بعد از کاشت گل تو تراریوم بتونید خاکش رو بکوبید و با پنه هم میتونید هم خود گل و هم شیشه رو تمیز کنید.(در تراریرم هایی ک حتی انگشت در آن نمیرود این ابزار بسیار موثر است) و یه چنگال که بتونید خاک رو صاف کنید و یک انبر سیمی ک بتونید در تراریومهای کوچک گیاهتون رو نگه دارید و در آخر یک قیف که بتونید خاک رو تو جای مورد نظر بریزید.
  2.ظرفتون رو حتما بشورید حتما خشکش کنید تا موقع ریختن خاک، خاک به شیشه نچسبه.
  3.میتونید بجای ذغال اکتیو از ذغالهایی که برای کباب درست کردن استفاده میشه استفاده کنید فقط قبلش سعی کنید ذغالا رو بریزید تو یه چیزی مثل جوراب و بکوبیدش تا خورد بشه بعد بشورید و بذارید خوب خشک شن.
  4.همونطور که آقای ذهاب گفتند سنگ ریزه حکم زهکشی رو داره و از این سنگریزه میتونید تو جاهایی که آب خروجی نداره استفاده کنید مثل:ظروف چینی و باغچهایی که رو موزاییک و آسفالت جاده ساخته میشه و…
  5.برای لایه سوم میتونید بجای خزه از جوراب زنانه پارچه پرده و فیبر و هر لایه ای که دارای سوراخهای خیلی ریز باشه استفاده کنید اما خزه جدای از اینکه باعث قشنگیه کار میشه باعث تصویه و هواه دهی خوب به خاک میشه.
  6.خاک تراریوم رو سعی کنید خودتون درست کنید و هیچ فرقی با خاک معمولی کاکتوس نداره،غذای کاکتوس رو کم نکنید این زبون بستها خودشون کم توقع هستن و کم کردن غذا باعث آزارشون میشه.
  7.برای تزیین و دیزاین و چیدن کاکتوسا سعی کنید یک قطعه مینیاتوری از طبیعت بیرون رو تو تراریومتون پیاده کنید و از کاشتن تعداد زیاد کاکتوسا کنار هم تا حد امکان پرهیز کنید چون بعد از مدتی ریشها باهم درگیر میشن و گیاهتون اذیت میشه.
  8.سعی کنید در ظرفهای گرد از کاکتوسای گرد مثل اچینو … و در ظرفهای دراز از کاکتوسای دراز مثل دیسکو … استفاده کنید.
  9.تا جایی که امکان داره از سانسوریا استفاده کنید چون باعث تصویه هوای بالای خاک میشه و به طراوت کاکتوسا کمک میکنه.
  10.در تراریومهای مکعبی سعی کنید خاک تراریوم شیب از پشت به سمت جلوی تراریوم داشته باشه چون باعث نمای جذاب تری میشه.
  11.سعی کنید کل لایها از سنگریزه تا خاک ،یک سوم ارتفاع ظرفتون باشه بیشتر از اون و یا کمتر از اون خیلی تو قیافه تراریوم تاثیر میذاره.
  12.میزان خاک اصلی به اندازه ،یک چهارم ارتفاع کل لایها باشه بهتره.
  در نهایت آرزو میکنم تراریومتون همیشه سبز و باغتون همیشه آباد باشه.

 4. در مورد گیاهان تراریومی میشه بگیم که بهتره از گیاهانی که نیاز به نور کم تا متوسط دارند استفاده بشه و استفاده از کاکتوس و ساکولنت فقط محتاج اندکی نور بیشتریه.
  درکل توصیه میکنم از کاکتوسایی که به نور خیلی زیاد نیاز دارن مثل سابولاتا و سیلور و … تا حد امکان استفاده نشه.
  اینجا ی تعداد از گیاهان تراریومی رو که با تحقیق میدانی از چند گلخونه دار و چند مقاله تونستم بدست بیارم رو واستون میذارم امیدوارم کتربردی باشه:
  1.اچوریا
  2.سانسوریا
  3.زبان گاوی
  4.دراسینا
  5.گندمی
  6.شفلرا آربوریکا
  7.پپرومیا
  8.پیله آ
  9.پوتوس
  10.سرخس سخت
  11.مارچوبه
  12.برگ بیدی
  13.پاپیتال
  14.بگونیا
  15.خال صورتی
  16.آلوواریگاتا
  17.کالانگوآ
  18.سرخس شاخ گوزنی
  19.مارانتا لوکونورا
  20.ساکسی فراگا
  22.کالاتیا
  23.آگلونما
  تذکر مهم: غیر ازموارد 1 تا 5 مابقی گیاهان معرفی شده نیاز به رطوبت بالا دارند ولی همانطور که گفته شد شما دوستان عزیز سعی کنید در تراریومتان از کاکتوس یا ساکیولنتهایی استفاده نمایید که نسبت به مابقی کاکتوسها نیاز به نور کمتری داشته باشند.
  انشالا در آینده نزدیک اگر عمری بود حتما اسامیه کاکتوسها و ساکیولنتهایی که برای تراریوم مناسب است را معرفی مینمایم.

  1. سلام دوست عزیز
   تراریوم ساختن مانندن تعویض گلدان است و چون هنگام انتقال ممکن است ریشه های کاکتوس آسیب ببیند، پس بهتر است که تعویض گلدان در فصول گرم که گیاه در حال رشد است انجام شود تا مشکلی برای گیاهان ایجاد نشود
   در کل بهار فصل مناسب تری است و الان بهتر است انجام نشود

 5. با سلام
  خزه ای که روی درختهای جنگلهای شمال هستند رو میشه برای تراریوم استفاده کنم ؟
  و نکته دیگه اینکه بهترین دارو برای از بین بردن قارچ یا بیماری در تراریوم ازش استفاده میشه چیه ؟

  با تشکر

  1. دوست عزیز سلام
   در مورد خزهای جنگلی باید عرض کنم که تا حد امکان ازش استفاده نکنید بهتره چون این خزها به مرور زمان وقتی تو تراریوم میمونن از آب و رطوبت تراریوم اسفاده میکنن و میشن یه گونه مهاجم برای گیاهانی که تو قسمت خاک کاشته شدن…بهتره از جوراب زنانه استفاده کنید تا اون خزها.
   در مورد نحوه ی مبارزه با آفات و قارچ هم توصیه میکنم از پودر سیر استفاده کنین.
   موفق باشین.

 6. خیلی ممنون از زحمات دوستان ،من و پسرم عاشق گل و گیاهیم ولی بر عکس همسرم اصلا علاقه ای نداره الان مدتی هست که دارم کاکتوس نگه داری می کنم خیلی خوشحالم که کسانی مثل خودم پیدا کردم که عاشق گل و گیاهن و در واقع همراهی پیدا کردم که کمکم کنن که چجور مراقبت کنم از گلهام

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا