آموزش کاشت بذر

آموزش کاشت بذر کاکتوس به روش آقای J.S.Craig

 

آموزش کاشت بذر کاکتوس به روش آقای J.S.Craig

تهیه و تنظیم: امین ذهاب ناظوری با نام کاربری samurai

 

به نام خدا

 

در اینجا قصد داریم روشی تقریبا متفاوت با روش های معمول کاشت بذر کاکتوس را به شما ارائه دهیم.این شیوه توسط آقای Craig بارها بر روی جنس های مختلفی از کاکتوس ها مانند استروفیتوم ،مامیلاریا و آریوکارپوس آزمایش شده و نتیجه ی رضایت بخشی به همراه داشته است.

قبل از شروع آموزش به کسانی که برای اولین بار قصد کاشتن بذر کاکتوس را دارند پیشنهاد می کنیم از بذر هایی استفاده کنند که کشت آسانتری دارند مانند استروفیتوم که هم بذرهای درشتی دارد و هم زود جوانه می زنند.در این آموزش از Astrophytum ornathum v.glabrescens استفاده شده است.

 

کاشت بذر

 

وسایل و مواد لازم:

1- گلدان پلاستیکی با دهانه ی 5 یا 6 سانتی متر

2- الک

3- ظرف لبه دار پهن و دارای درب کیپ شونده (مانند محفظه هایی که برای نگه داری نان و موادغذایی استفاده می شوند.)

4- بذر

5- خاک مناسب که در ادامه توضیح داده می شود.

6- لیبل برای نوشتن مشخصات بذر ها

 

نکته: برای موفقیت در کاشت بذر و به ثمر رساندن آن به سه عامل نیازمندیم دما – نور – رطوبت

دما: برای جوانه زدن بذر دمایی بین 20 تا 25 درجه در طی روز مناسب است.اگر در شب خنکتر شد نگران نباشید.

نور: بذر کاکتوس به نور کافی نیاز دارد تا جوانه بزند.آن ها را در نور زیاد ولی دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید.

رطوبت: عامل کلیدی برای جوانه زنی رطوبت بالا است.

 

نکته: بهترین فصل برای کاشت بذر بهار و اوایل تابستان است اما اگر شرایط فوق محیا باشند در هر فصلی می توان اقدام به کاشت بذر نمود.

 نکته بسیار مهم : قبل از استفاده از خاک جهت استریل کردن خاک آن را بمدت 15 دقیقه در فر یا 5 دقیقه در ماکروفر بگزارید تا کاملا استریل شود .

آماده سازی خاک:

اولین قدم در کاشت بذر آماده سازی خاک مناسب می باشد.فرمول تقریبی که در اینجا استفاده شده است به صورت زیر می باشد.

*خاک لوم 25%

کاشت بذر

برای استفاده از خاک لوم آنرا الک کنید تا خاکی یکدست و مناسب به دست آید.

کاشت بذر

*شن یا ماسه ی ساحلی 25%

کاشت بذر

اندازه ی ذرات شن بیشتر از 1 یا 2 میلیمتر نباشد.

*سنگریزه 50%

کاشت بذر

 

مواد فوق را با هم مخلوط کنید و گلدان را تا دو یا سه سانتی متر مانده به لبه ی آن با مخلوط خاک و شن پر کنید.

کاشت بذر

 

حال روی این مخلوط را لایه ای متشکل از مخلوط 33% خاک لوم الک شده به علاوه 66% شن یا ماسه ی ساحلی بریزید و سطح خاک را کاملا مسطح کنید تا بذر ها درون گودال هایی که به وجود امده است سقوط نکنند.

کاشت بذر

بعد از آماده سازی خاک نوبت به آماده سازی لیبل می رسد.حتما از لیبل نام و مشخصات در هنگام کاشت بذر استفاده کنید برای اینکه اگر چند گلدان با بذرهای متفاوت کاشتید دچار سردرگمی نشوید.برروی لیبل نام بذر ،تعداد بذر کاشته شده،تاریخ کشت و منبعی که بذر را از آنجا تهیه کرده اید یادداشت کنید زیرا بعدا اطلاعات قابل توجه ای به شما ارائه می دهد.

کاشت بذر

اکنون موقع کاشتن بذر فرا رسیده است. بذرها را با فاصله های منظم بر روی سطح خاک بریزید.(هرگز بذر را در عمق خاک نکارید).

کاشت بذر

معمولا بذر ها را با لایه ی نازکی از ماسه می پوشانند ولی ما در اینجا آنها را بر روی سطح خاک بدون پوشش رها می کنیم.

مرحله ی بعد خیساندن خاک و بذر ها است که تفاوت اصلی این روش با روش های معمول در این مرحله می باشد.در این مرحله گلدان بذر را در درون ظرف درب داری که قبلا توضیح دادیم قرار داده و درون آنرا با آپ پر می کنیم تا حدی که آب به حدود 1 سانتی متری سطحی که بذر ها قرار دارند برسد.با این کار آب به سرعت در خاک گلدان نفوذ کرده و به بذر ها می رسد.

کاشت بذر

تصویر زیر از نمایی نزدیک سطح آب و میزان رطوبت خاک و بذرها را نشان می دهد.

کاشت بذر

حال درب ظرف را بسته به طوری که رطوبت را در درون خود محبوس کند و سپس آن را در جایی که نور و دمای کافی داشته باشد می گذاریم .حدود 7 تا 10 روز طول می کشد تا اکثر بذرها جوانه بزنند.

کاشت بذر

تصویر زیر نشان می دهد که بعد از 48 ساعت از زمان کاشت دو عدد از بذر ها جوانه زده اند.البته به طور معمول این کار 5 روز طول می کشد.

کاشت بذر

بعد از 7 روز 70 درصد بذرها جوانه زده اند و حال موقع کم کردن رطوبت می باشد.بدین منظور آب درون محفظه را خالی کرده و دوباره گلدان را در داخل آن قرار می دهیم و درب آنرا می بندیم.از این به بعد هر زمان خاک گلدان نیاز به رطوبت داشت درون محفظه را با آب به همان صورت قبل پر می کنیم و بعد از خیس شدن کامل خاک آب محفظه را خالی می کنیم.تنها مشکلی که در این مرحله پیش می آید احتمال پیدا شدن جلبک در سطح خاک گلدان می باشد.

کاشت بذر

روش مقابله با جلبک ها:

بدین منظور شما می توانید از مقداری شن به صورت لایه ای بر روی سطح خاک و اطراف جوانه ها استفاده کنید.این کار از رسیدن نور به جلبک ها جلوگیری کرده و باعث توقف رشد آنها می شود.اندازه ی ذرات شنی که استفاده می کنید بسیار مهم است زیرا اگر خیلی ریز باشد هنگامی که گلدان را در درون آب قرار می دهید آب به سطح آن نفوذ کرده و دوباره زمینه ی رشد جلبک ها فراهم می شود و اگر خیلی درشت باشد باعث ضعیف شدن جوانه ها و در نتیجه از بین رفتن آن ها می شود.

در تصویر زیر جوانه ها حدود شش هفته سن دارند و آرئول های آنها در حال شکل گیری است هیچ گونه جلبکی هم رشد نکرده است.تنها چیزی که در این زمان نیاز دارند گرما نور و رطوبت کافی می باشد تا به رشد خود ادامه دهند.

کاشت بذر

در این تصویر نیز یکی از جوانه ها که 18 ماه از زمان کشت آن گذشته و به گلدان مجزایی انتقال یافته نشان داده شده است.

کاشت بذر

در تصاویر زیر جوانه های گونه های دیگری نشان داده شده است که با همین روش کاشته شده اند.

کاشت بذر
کاشت بذر

 

منبع: http://www.mammillarias.org

 

لطفا برای تقدیر ، تشکر و ابراز نظر مثبت یا منفی فقط از کلیدهای Like/Dislike استفاده کنید.  کامنت های اضافی، برای جلوگیری از بی نظمی حذف خواهند شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫48 دیدگاه ها

 1. سلام بذرهای من هم از امروز کم کم دارن جوانه میزنن من4/20بذر هامو کاشتم.بذرهاشامل استروفیتومهای خاص-لیتوپس-فروخار بلند-کوریفانتا-نوتوهست بذر اکثر خزانه هاسبزشدن بجز لیتوپس امیدوارم لیتوپس هم جوانه بزنه البته با روش اقای گرک نکاشتم. با یه روش دیگه.انشااله وقتی کاملاسبز شدن من با عکس نحوه کاشتو میدم به سایت.

 2. سلام ای کاش زمینهای برای خرید بذر هم در این سایت فراهم بشود من به دمبال بذرهای کمیاب و کاکتوسهای نادر (وارداتی.داخلی)هستم.امید وارم مسؤلین سایت و اعضا به این فکر باشند

 3. با سلام

  گل های کاکتوس می بایست گرده افشانی شده تا کاکتوس میوه داده و بذر تولید شود ، بذر ها در داخل میوه ها هستند که پس از بلوغ کامل می توان آنها را خارج کرد… البته برخی از کاکتوس ها خودبارور هستند….

 4. سلام به دوستان
  باتشکر از اساتید یه سوال داشتم من این روش رو انجام دادم
  اولین بارم بود که بذر میکاشتم البته کاکتوس خدارو شکر الان جوانه زدن و حدود ۱سانت قد کشیدن
  میخواستم بدونم تا کی بذر ها باید تو اون وضعیت باشن یعنی رطوبت بالا و آب فراوون.

 5. سلام و عرض ادب خدمت بزرگوارن من امروز شروع کردم به کاشت بذر البته نه به این روش من بعد از کاشت و ابدهی با پلاستیک فریزر کامل بستمش و پشت پنجره جنوبی گذاشتم… ولی اینجا متوجه شدم که تا زمان رویش بذرها در آب هستند میشه بگید کدوم روش بهتره؟

 6. عکسشون رو میفرستم ممنون میشم نظرتون رو درمورد جاش و نورش بدونم پنجره جنوبی … باید اضافه کنم که من یک جا خوندم که وقتی درش رو با پلاستیک میبندی تا زمان رویش بذرها احتیاج به ابدهی ندارن واقعا همینطوره؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. سلام دوستان
  خواهش می کنم یکی منو راهنمایی کنه
  من حدود 8 روز پیش بذرامو کاشتم به همین روش، البتهنمی دونم بذر چه نوع کاکتوسیه چون خود فروشنده هم نمی دونست
  حالا فقط دو تاشون سبز شده الان باید اونارو چیکار کنم ؟ جای دیگه بکارم یا همون جوری بذارم بمونه
  این اولین باره من بذر می کارم لطفا راهنماییم کنید اگه خراب بشن حسابی نا امید میشم

 8. سلام من بذرها رو به همین روش کاشتم بعد دو روز هم سبز شدن اما نمی دونم چه علتی داره که الان جوانهای من بعد از هفت روز به رنگ قرمز تبدیل شدند و سرشون سرخ شده بذرهای که من کاشتم استرفیتوم و اچینو تیغ زرد هلندی بود…ممنون میشم اگه راهنمایییم کنید ..

 9. سلام دوست عزیز
  من به روشهای مختلف بذرهای کاکتوسم رو که از خارج وارد کرده بودم کاشتم تا الان موفق نشدم ولی امروز قصد دارم از روش شما استفاده کنم .
  سوالام این هشتند که :
  در روش شما قارچ کش لازم نیست فقط خاکها رو داخل فر قرار دهیم کفایت می کند؟
  سوال بعدی تا 40 روز گلدانها در ظرفی که حاوی آب است بماند درسته؟
  آیا برای ماندن رطوبت لازم است یک لایه خاک رس استاده کنیم یا همان خاک کاکتوس و ماسه و شنی که گفتید کفایت می کند؟
  ممنون می شم راهنمایی بفرمائید چون من این بار باید موفق بشم
  ممنون

 10. ممنون که راهنمایی فرمودید .
  این قارچ کش بنومیل که توی سایت هست با آب مخلوط شه و محلول رو بسازم بعد گلدانها رو که بذر پاچیدم بچینم توی اون محلول خوبه؟ یا برای بذرها ضرر داره؟
  ممنون

  1. اکثر قارچ کش ها مثل پودر بنومیل بعد از مدتی ته نشین می شوند در نتیجه استفاده آن ها در آب وکیوم بعد از چند روز عملا تاثیری ندارد
   بنده به شخصه اولین بار ابزار و خاک و … رو ضدعفونی می کنم و هرچند روز یکبار محلول بنومیل رو روی سطح خاک میریزم علاوه بر این چک می کنم که سطح خاک دچار قارچ عنکبوتی(شبیه تار عنکبوت ) و … نشده باشد اگر شده بود سریعا دوباره محلول رو روی سطح خاک و حتی سطح بذر دوباره میریزم
   هرچه از زمان بذرکاری بگذرد نیاز به قارچ کش کمتر می شود

 11. سلام ببخشید یسوال داشتم آقای J.s.carig
  گفتید ۷ تا ۱۰ روز طول میکشه تا جوانه بزنه تواین مدتی که درب ظرف بسته هست و توی یه ظرف آبه ،نمیخواد تو این مدت درب ظرف را باز کنیم روی خاک آب بپاشیم؟؟؟؟

 12. با سلام
  من در حدود دو ماه قبل بذر كاشتم و الان چند وقتي ميشه كه مرحله هوادهي رو شروع كردم جوانه ها در چه مرحله اي احتياج به كود دارن و از چه نوع كودي بايد استفاده كنم؟؟ با تشكر

 13. سلام و خسته نباشید
  یه ماه میشه اچینو خار زرد رو کرفتم و جلوی پنجره کذاشتم و تقریبا هر روز کمی میچرخونم تا نور خورشید به همه جاش بخوره! بعد از ظهرها ساعت 1تا 7 تقریبا آفتاب میخوره بهش! هفته ای هم دوبار آب میدم(به اندازه لیوان ی بار مصرف) و الان دیدم سفید شده و! ممنون میشم راهنمایی کنید. نمیدونم چطوری عکسش رو بفرستم. بخاطر همین کذاشتم بعنوان عکس پروفایل.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا