آموزش کاشت بذر کاکتوس به روش آقای J.S.Craig

تهیه و تنظیم: امین ذهاب ناظوری با نام کاربری samurai

 

به نام خدا

 

در اینجا قصد داریم روشی تقریبا متفاوت با روش های معمول کاشت بذر کاکتوس را به شما ارائه دهیم.این شیوه توسط آقای Craig بارها بر روی جنس های مختلفی از کاکتوس ها مانند استروفیتوم ،مامیلاریا و آریوکارپوس آزمایش شده و نتیجه ی رضایت بخشی به همراه داشته است.

قبل از شروع آموزش به کسانی که برای اولین بار قصد کاشتن بذر کاکتوس را دارند پیشنهاد می کنیم از بذر هایی استفاده کنند که کشت آسانتری دارند مانند استروفیتوم که هم بذرهای درشتی دارد و هم زود جوانه می زنند.در این آموزش از Astrophytum ornathum v.glabrescens استفاده شده است.

 

 

وسایل و مواد لازم:

۱- گلدان پلاستیکی با دهانه ی ۵ یا ۶ سانتی متر

۲- الک

۳- ظرف لبه دار پهن و دارای درب کیپ شونده (مانند محفظه هایی که برای نگه داری نان و موادغذایی استفاده می شوند.)

۴- بذر

۵- خاک مناسب که در ادامه توضیح داده می شود.

۶- لیبل برای نوشتن مشخصات بذر ها

 

نکته: برای موفقیت در کاشت بذر و به ثمر رساندن آن به سه عامل نیازمندیم دما – نور – رطوبت

دما: برای جوانه زدن بذر دمایی بین ۲۰ تا ۲۵ درجه در طی روز مناسب است.اگر در شب خنکتر شد نگران نباشید.

نور: بذر کاکتوس به نور کافی نیاز دارد تا جوانه بزند.آن ها را در نور زیاد ولی دور از تابش مستقیم نور آفتاب قرار دهید.

رطوبت: عامل کلیدی برای جوانه زنی رطوبت بالا است.

 

نکته: بهترین فصل برای کاشت بذر بهار و اوایل تابستان است اما اگر شرایط فوق محیا باشند در هر فصلی می توان اقدام به کاشت بذر نمود.

 نکته بسیار مهم : قبل از استفاده از خاک جهت استریل کردن خاک آن را بمدت ۱۵ دقیقه در فر یا ۵ دقیقه در ماکروفر بگزارید تا کاملا استریل شود .

آماده سازی خاک:

اولین قدم در کاشت بذر آماده سازی خاک مناسب می باشد.فرمول تقریبی که در اینجا استفاده شده است به صورت زیر می باشد.

*خاک لوم ۲۵%

برای استفاده از خاک لوم آنرا الک کنید تا خاکی یکدست و مناسب به دست آید.

*شن یا ماسه ی ساحلی ۲۵%

اندازه ی ذرات شن بیشتر از ۱ یا ۲ میلیمتر نباشد.

*سنگریزه ۵۰%

 

مواد فوق را با هم مخلوط کنید و گلدان را تا دو یا سه سانتی متر مانده به لبه ی آن با مخلوط خاک و شن پر کنید.

 

حال روی این مخلوط را لایه ای متشکل از مخلوط ۳۳% خاک لوم الک شده به علاوه ۶۶% شن یا ماسه ی ساحلی بریزید و سطح خاک را کاملا مسطح کنید تا بذر ها درون گودال هایی که به وجود امده است سقوط نکنند.

کاشت بذر

بعد از آماده سازی خاک نوبت به آماده سازی لیبل می رسد.حتما از لیبل نام و مشخصات در هنگام کاشت بذر استفاده کنید برای اینکه اگر چند گلدان با بذرهای متفاوت کاشتید دچار سردرگمی نشوید.برروی لیبل نام بذر ،تعداد بذر کاشته شده،تاریخ کشت و منبعی که بذر را از آنجا تهیه کرده اید یادداشت کنید زیرا بعدا اطلاعات قابل توجه ای به شما ارائه می دهد.

اکنون موقع کاشتن بذر فرا رسیده است. بذرها را با فاصله های منظم بر روی سطح خاک بریزید.(هرگز بذر را در عمق خاک نکارید).

معمولا بذر ها را با لایه ی نازکی از ماسه می پوشانند ولی ما در اینجا آنها را بر روی سطح خاک بدون پوشش رها می کنیم.

مرحله ی بعد خیساندن خاک و بذر ها است که تفاوت اصلی این روش با روش های معمول در این مرحله می باشد.در این مرحله گلدان بذر را در درون ظرف درب داری که قبلا توضیح دادیم قرار داده و درون آنرا با آپ پر می کنیم تا حدی که آب به حدود ۱ سانتی متری سطحی که بذر ها قرار دارند برسد.با این کار آب به سرعت در خاک گلدان نفوذ کرده و به بذر ها می رسد.

تصویر زیر از نمایی نزدیک سطح آب و میزان رطوبت خاک و بذرها را نشان می دهد.

حال درب ظرف را بسته به طوری که رطوبت را در درون خود محبوس کند و سپس آن را در جایی که نور و دمای کافی داشته باشد می گذاریم .حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا اکثر بذرها جوانه بزنند.

تصویر زیر نشان می دهد که بعد از ۴۸ ساعت از زمان کاشت دو عدد از بذر ها جوانه زده اند.البته به طور معمول این کار ۵ روز طول می کشد.

بعد از ۷ روز ۷۰ درصد بذرها جوانه زده اند و حال موقع کم کردن رطوبت می باشد.بدین منظور آب درون محفظه را خالی کرده و دوباره گلدان را در داخل آن قرار می دهیم و درب آنرا می بندیم.از این به بعد هر زمان خاک گلدان نیاز به رطوبت داشت درون محفظه را با آب به همان صورت قبل پر می کنیم و بعد از خیس شدن کامل خاک آب محفظه را خالی می کنیم.تنها مشکلی که در این مرحله پیش می آید احتمال پیدا شدن جلبک در سطح خاک گلدان می باشد.

روش مقابله با جلبک ها:

بدین منظور شما می توانید از مقداری شن به صورت لایه ای بر روی سطح خاک و اطراف جوانه ها استفاده کنید.این کار از رسیدن نور به جلبک ها جلوگیری کرده و باعث توقف رشد آنها می شود.اندازه ی ذرات شنی که استفاده می کنید بسیار مهم است زیرا اگر خیلی ریز باشد هنگامی که گلدان را در درون آب قرار می دهید آب به سطح آن نفوذ کرده و دوباره زمینه ی رشد جلبک ها فراهم می شود و اگر خیلی درشت باشد باعث ضعیف شدن جوانه ها و در نتیجه از بین رفتن آن ها می شود.

در تصویر زیر جوانه ها حدود شش هفته سن دارند و آرئول های آنها در حال شکل گیری است هیچ گونه جلبکی هم رشد نکرده است.تنها چیزی که در این زمان نیاز دارند گرما نور و رطوبت کافی می باشد تا به رشد خود ادامه دهند.

در این تصویر نیز یکی از جوانه ها که ۱۸ ماه از زمان کشت آن گذشته و به گلدان مجزایی انتقال یافته نشان داده شده است.

در تصاویر زیر جوانه های گونه های دیگری نشان داده شده است که با همین روش کاشته شده اند.

 

منبع: http://www.mammillarias.org

 

لطفا برای تقدیر ، تشکر و ابراز نظر مثبت یا منفی فقط از کلیدهای Like/Dislike استفاده کنید.  کامنت های اضافی، برای جلوگیری از بی نظمی حذف خواهند شد.