کاکتوس

شیره ی کاکتوس

Nectary1b

شیره ی کاکتوس

 

 

به نام خدا

تهیه و تنظیم : تیم پژوهشی ویکی کاکتوس

 

ممکن است گاهی اوقات برروی سطح کاکتوس خود قطرات شیره ای بی رنگ و چسبناک را مشاهده کرده باشید. حتما از خود پرسیده اید که دلیل وجود این شیره برروی کاکتوس چیست و یا حتی به وجود بیماری در گیاه مشکوک شده اید. در این مقاله در مورد این شیره و دلیل به وجود آمدن آن توضیح داده شده است.

cactusnectary35

شهد یا شیره ی کاکتوس (Cactus nectar) مایعی شفاف، بی رنگ، چسبناک و بسیار شیرین است که از غده هایی بر روی سطح کاکتوس ترشح می شود.

همانطور که می دانید بسیاری از گیاهان از خود شهد یا شیره ترشح می کنند که این شیره از دو نوع غده ترشح می شود:

1- غده های درون گل

2- غده های خارج از گل یا سطحی

غده های درون گل که در اکثر گیاهان گلدار وجود دارند وظیفه ی ترشح شیره ای را بر عهده دارند که موجب جذب حشرات برای گرده افشانی می شود.

 

1-nectarasweet

Creation-Via-Pollination

گاهی اوقات این غده ها بر روی سطح گیاه به وجود می آیند که در مورد کاکتوس ها بر روی توبرکولها و یا بین شیارهای سطحی قرار گرفته اند.

nectary_360

و اما دلیل ترشح این شیره توسط کاکتوس چیست.؟ و یا اینکه این شیره جه مزایایی برای کاکتوس دارد؟

اصلی ترین و مهمترین دلیل ترشح شیره ی کاکتوس جذب موچه ها به سمت گیاه می باشد. حال این سوال پیش می آید که مورچه ها برای کاکتوس چه منافعی به بار می آورند؟

patagonicus2-XL

شاید دیده یا شنیده باشید که مورچه ها پرورش دهنده ی شته ها می باشند.دلیل این عمل شیره ای است که شته ها از گیاه مکیده و در اختیار مورچه ها می گذارند. مورچه ها هم در عوض از شته ها در مقابل دشمنان دفاع می کنند. در واقع نوعی داد و ستد بین این جانداران در جریان است. بین کاکتوس و مورچه ها هم این رابطه برقرار است و مورچه هایی که برای خوردن این شیره ی مغذی به سمت کاکتوس هجوم می آورند از میزبانشان در مقابل سایر حشرات مزاحم دفاع کرده و آنها را دور می کنند. البته بدون وجود این شیره، خود مورچه ها هم نوعی مزاحم محسوب شده و می توانند به گلهای کاکتوس آسیب زده و مانع باروری آنها شوند. پس با ترشح این شیره، کاکتوس مورچه ها را نیز فریب داده و از قسمتهای حساس دور نگه می دارد.

5ea5b32a7dfa7ace6b385b21a0d1c121

فایده ی دیگر وجود این شیره جلب نظر مورچه ها برای انتقال لانه و کلونی های خود به نزدیکی کاکتوس است که از این طریق به منبع غذایی شیرین خود دسترسی راحتتری داشته باشند. از آنجائیکه مورچه ها مواد غذایی جمع آوری شده را به زیر  زمین انتقال داده و ذخیره می سازند، این مواد غذایی به مرور پوسیده شده و جذب خاک می شوند و ریشه ی کاکتوس که در همان نزدیکی است به منبعی غنی از مواد مغذی دسترسی پیدا می کند.

CRW_9228

و اما زمانی که گل های کاکتوس به میوه تبدیل شده و نیاز به انتقال بذرها احساس می شود ، ترشح شیره کاهش پیدا کرده و به مورچه ها اجازه داده می شود که به سراغ بذرها رفته و آنها را به لانه های خود در اطراف ببرند و به صورتی ناخواسته باعث تکثیر گیاه از طریق بذر شوند.

مواردی که ذکر شد گوشه ای از دلایل این عمل کاکتوس ها بوده و شاید بسیاری از دلایل دیگر هنوز برای ما ناشناخته باشد. ولی در هر صورت این عمل در ظاهر استثمارگونه، نشانه ای از هوشمندی این گیاهان در تلاش برای بقا در شرایط دشوار میباشد که ما را به تفکر در قدرت لایزال الهی وامیدارد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر

   وجود مورچه به تعداد کم خطری برای گیاه ندارد ولی زیاد شدنشان و لانه سازی در گلدان به دلیل محدودیت فضا باعث تخریب خاک گلدان و از بین رفتن گیاه می شود.
   در مورد سوال دوم هم باید عرض کنم بله، این شیره خوراکی است ولی مقدارش ناچیز است.

 1. مطلب بسیار مفید و آموزنده است
  من همیشه از وجود مورچه کنار کاکتوسام میترسیدم و یک بار هم اقدام به سم پاشی کردم اما حالا یکمی نظرم عوض شده است
  البته وجود مورچه هنوز هم می تواند دلیلی بر وجود شته باشد
  خیلی ممنون از مقاله بسیار آموزنده تان

 2. سلام خسته نباشید
  واقعا جالب بود
  فقط میشه گفت خدا چقدر زیبایی ونکات ریز برای ماقرار داده که از اونها بهره مند بشیم
  واقعا علاقه ام به کاکتوس ها بیشتر ازقبل شد گیاهان به ظاهر زمخت و پر تیغ ولی از درون نرم وبانعطاف وملایم

 3. سلام، این خیلی خوبه و تشکر میکنم که اصطلاحات بخصوص و نام های بخصوص با زبان لاتین همراه و در کنار زبان فارسی نوشته میشود که کسانی که زبان انگلیسی خوبی ندارند با آن آشنا میشوند، و کسانی که انگلیسی شان متوسط تا پیشرفته است از واژه کلیدی آن استفاده زیادی میکنند، برای تحقیق بیشتر به عنوان گذر واژه و مطالعه مقالات و اطلاعات انگلیسی و نوشتن …

 4. این مقاله رو میشه پرده برداری از هوشمندی و پیچیدگی قسمتی از جهان نامید، هر چیز و هر قسمتی از این کیهان رو که درش تعمق میکنیم میبینم بی نهایت پیچیده، هوشمند، دانا و زیبا هستند پس ما انسان ها هم بی نهایت پیشرفته و هوشمند خلق شده ایم، و یک جمله قصار باستانی زیبا میگوید که تا خود را نشناسی خدا را نخواهی شناخت! جهان بسیار زیبایی داریم، ممنون خدا!

 5. طبیعت فراتر از هر چیزی هست که ما به فکرمون میرسه
  اینا همه نشونه های این هست که ما (طبیعت) واقعا جزیی از خداییم .

  به صحرا بنگرم صحرا ته وینم
  به دریا بنگرم دریا ته وینم
  بهر جا بنگرم کوه و در و دشت
  نشان روی زیبای ته وینم

  کاش همه میفهمیدند این چیزا (طبیعت) یعنی زندگی نه این کارایی که ما داریم انجام میدیم و متاسفانه کاری جز خرابکاری انجام نمیدیم.
  واقعا لذت بردم از مقاله شما
  سلامت باشید و شاد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا