Related Articles

30 Comments

 1. 1

  fatima66

  بسیار سپاسگزارم جناب آقای صرامی گرامی
  بنده ی حقیر تنها یک سوال پرسیدم .آفرین بلند به ذهن بالابلند شما که خلاقانه و موشکفانه عمل کردید و ما را در عملکرد و تجربیات خود سهیم کردی.
  آموزش بسیار مفیدی بود

 2. 2

  oba

  چقدر خوب و عالی.

  من از ترسم که پوسیدگی پیش نیاد اطراف کاکتوس آب نمیریزم. به جاش کناره های ظرف آب میریزم. اما با این روش دیگه ترس خیس شدن خود کاکتوس هم ندارم:)

  خیلی ممنون

 3. 3

  shayan n2

  بسیار عالی

 4. 4

  mirjalili

  آقای صرامی عزیز ممنون از مطب ارزشمندتون. روش خیلی جالبی هست.
  و از اینکه اینقدر با دقت مطالب بچه ها رو میخونین و در موردشون فکر میکنین و گذری از کنارشون رد نمیشین سپاسگذارم. انسانهایی چون شما کم پیدا میشن.
  موفق و پیروز باشین.

 5. 5

  iman

  man ke migam shoma ostadin hey migin na
  in kar 1kar ostadanas 🙂

 6. 6

  mrh1974

  بسیار مطلب مفید و آموزنده ای بود باتشکر از جناب یاور که تجربیات گرانقدرشان را در اختیار دیگر اعضاء قرار میدهند امیدوارم همینطور تداوم داشته باشه.این موضوع هنگام هر تعویض گلدان در سال های بعد می بایست رعایت بشه؟

 7. 7

  eshghe gol

  سلام و تبریک و احسنت به این افکار وسیع و ریز بینانه مبتکر شما جناب صرامی آقا یاور عزیز و واقعا ایده جالبی بود و به نظر من رعایت بشه 80 درصد احتمال پوسیدگی رو برطرف میکنه و الباقی بسته به نوع نگهداری و آبدهی نگهدارنده گیاه است .
  خسته نباشید .

 8. 8

  Dehghan

  جناب یاور چه میکنید
  شما همیشه با نکات اموزندتون گل میکارید
  ماشالا همش هنر و افتخار
  عالی بود

 9. 9

  ebram

  بنده هم از این روش نه برای قلمه بلکه هنگام تعویض گلدان استفاده میکردم و میکنم. بعد از اتمام کار خاک اطراف بدنه کاکتوس را کنار میزنم تا انتهای بدنه و ابتدای ریشه مشاهده بشود. سپس حفره ایجاد شده از کنار زدن خاک را با سنگریزه پر میکنم. خوبه کارم؟

  1. 9.1

   yavar

   دوست عزیز ebram خان

   شما هم خودتون خوبید . هم کارتون حرف نداره !

 10. 10

  raso

  کاملا خلاقانه،اصلا همه بحران را در مورد پوسیدگی حل کردید ممنون

 11. 11

  admin

  جناب صرامی بزرگوار من که واقعا لذت بردم ، دست مریزاد استاد ، جناب صرامی اگر آن قسمتی که در خاک قرار میگیرد همه آرئول ها را ببریم و تقریبا روی گیاه زخم ایجاد کنیم و پس از پینه بستن بکاریم باید احتمال ریشه زدن از آن مناطق بیشتر بشه . درسته ؟

  1. 11.1

   yavar

   جناب آقای ذهاب گرامی

   بزرگمرد ویکی کاکتوس

   از نظر تئوری با توجه به آنچه که در متن آمده فرمایش شما درست است .اما از جنبه عملی یک مورد هست که نمیدانم و نمیدانیم و قابل حساب وکتاب هم نیست و آن اینست که:

   بهنگام ایجاد برش اصلی و تولید قلمه هورمون بلافاصله محل زخم را اشباع مینماید وبسمت آن گرایش میابد
   اما حالا قلمه ایی که در دست دارییم اگر بفرض 5 آرئول آنرا قطع کنیم (حسب فرمایش شما) آیا اولا قلمه مانند یک عضو زنده عمل میکند و هورمونها را بسمت آرئولهای بریده میفرستد؟؟
   دوما آیا قلمه اگر بتواند این فرمان را در خود منتشر کند و هورمونها بسمت 5 آرئول جدا شده بروند آیا غلظت هورمون بیش از حد در هر محل کاسته نخواهد شد؟ و برای ریشه زایی مناسب است؟

   لذا با نگاه به مراتب فوق از پاسخ گویی صریح بشما معذورم .

   سایه باش و سایه بان

 12. 12

  Masoud Noori

  جناب آقای صرامی عزیز
  با سلام و عرض تشکر و سپاس از مطالب جدید و متفاوتی که در خدمت مشتاقان قرار می دهید.
  اما سوالی که داشتم این بود که آیا به نظر شما، محل ایجاد ریشه ها، به گونه ی کاکتوس مربوط نیست؟
  برای این ادعا چهار دلیل ارائه می کنم:
  1- به نظر بنده مطالعه بر روی 4 نوع کاکتوس و تعمیم نتیجه به کل گونه ها نمی تواند از اعتبار خوبی برخوردار باشد.
  2- تصویر اولی که شما استفاده کرده اید ظاهرا از طریق کشت بذر ایجاد شده نه قلمه زنی
  3- نمونه های مورد بررسی شما تماما کاکتوس های استوانه ای هستند و از کاکتوس های کروی، یا کاکتوس هایی مانند اپونتیا ها و اپی فیلوم ها نمونه ای را امتحان نکرده اید.
  4- بنده خودم قبلا در این زمینه آزمایش هایی بر روی اپونتیا انجام داده ام. چندین بار به هنگام تعویض گلدان اپونتیاها، متوجه شدم این گونه ها غالبا از آروئل ها ی خود ریشه زایی میکنند. البته چون نقطه ی اتصال اپونتیا به تنه ی مادری خیلی کوچک می باشد و غالباً هم از این ناحیه قلمه زده می شود، بنده قلمه ای را از نواحی میانی برش دادم و بعد از خشک شدن، اقدام به کشت از ناحیه ی بریده شده کردم. بعد از مدتی قلمه را بیرون آورده و مشاهده کردم که باز از قسمت آروئل ها اقدام به ریشه زایی کرده اند.
  با توجه به مطالبی ذکر شده، بنده می خواهم از دید خودم نتیجه ای بگیرم.
  به نظر بنده آن دسته از کاکتوس هایی که از طریق ایجاد افست (بچه، یا قلمه ی جدید) در آروئل های خود، اقدام به تکثیر خود می کنند (مانند اپونتیا ها و برخی از اچینوپسیس ها) تمایل دارند تا از طریق آروئل های خود اقدام به ریشه زایی کنند.
  اما آن دسته از کاکتوس هایی که معمولا یا ایجاد افست نمی کنند یا در سنین خیلی بالا اقدام به این کار میکنند، تمایل دارند تا از نواحی بریده شده اقدام به تولید ریشه کنند.
  با تشکر
  مسعود نوری

 13. 13

  yavar

  باسلام جناب آقای نوری

  بسیار خرسندم که نگاه نقادانه ایی به گفتار و مطالب دارید واین سرآغاز قدمهای سنجیده ومحکم خواهد بود بی شک استحکام آرا و اصلاح و پرورش آنها در سایه نگاه تیزبینانه دوستان نقش میپذیرد

  درخصوص بیانات حضرتعالی نکات ذیل را میتوانم بحضورتان ارائه دهم:

  1- کاملا فرمایش حضرتعالی متین میباشد . با بررسی شرایط فقط 4 کاکتوس نمیتوان شواهد را به همه آنها تعمیم داد. اما نظر شما را به این نکته جلب مینمایم که
  الف) بنده در هیچ کجای گفتار قصد وغرض تعمیم دادن این مشاهده را به خانواده کاکتوسها نداشتم اگر دقت فرمایید از کلماتی مانند “عموما .غالبا و…..” استفاده نموده ام

  ب) حتی اگر بجای 4 کاکتوس از 40 کاکتوس هم بعنوان شاهد استفاده میکردم .باز فرمایش شما صحت وسقم خود را بهمراه داشت و نمیشد از 40 کاکتوس به اصلی همگانی رسید. لذا قبول بفرمایید گفتاربنده یک گفتار کاملا ساده و خانگی ودوستانه بود و انتظار نداشته باشید بنده تمامی کاکتوسهایم را نبش قبر میکردم در این فصل سرد تا تعداد شواهد افزایش یابد !! مهم انتقال مفهوم بود ونه اصرار بر اثبات

  2) تصویر اول حاصل کشت بذر نیست بلکه قلمه ایست که از تنه مادر جدا گشته . و از برش برای جداسازی آن استفاده نشده است

  3) اگر مجددا متن را این بار با تامل بیشتر مرور نمایید اتفاقا خواهید دید که اصل گفتار بر همین نکته که شمابزرگوار فرموده ایید استوار است . یعنی حکایت را برای قلمه زنی کاکتوسهای استوانه ایی نوشته ام و لاغیر !!!
  قبل از شروع شرح کار دقت فرمایید یک پاراگراف مانده به آخر کاملا مشهود است که حکایت را بر اساس کاشت کاکتوسهای ستونی مستقیما ذکر نموده است

  4) بله حق با شماست اپونتیا حتی اگر با برش بر پد خود کشت شود غالبا ریشه هایش از محل آرئول خارج میشود

  در مورد دیدگاه شما هماکنون نظر خاصی ندارم . هرچند بیان ونتیجه گیری شما اصلا نمونه و تصویری همراه خود ندارد که بشود بقول شما آنرا تعمیم داد . میتواند کاملا صحیح باشد یا نه و یا اینکه با درصد بسیار زیادی این چنین باشد که میفرمایید. بنده چون هیچ تسلطی به مطلب ندارم از جانب خودم نمیتوانم رای صادر کنم.
  اما لطفا به یک نکته توجه نمایید . اسکلت گفتار این متن بر پایه روش متفاوت برای کاشت قلمه کاکتوسهای استوانه ایی میباشد . اشاره مقدماتی به محل تشکیل ریشه فقط جهت آماده سازی ذهن خواننده جهت این مطلب بود که نادیده گرفتن سطح بدنه کاکتوس استوانه ایی در عمق خاک عموما (به عموما توجه فرمایید) در نتیجه و راندمان سیستم ریشه وبسط آن نقشی ندارد و اتفاقا حذف آن مزیت بهمراه دارد.
  کما اینکه تصویری که شما اشاره داشتید علیرغم اینکه با برش از مادر جدا نشده اما باز از ناحیه آرئول ریشه زایی نداشته است.

  درهرحال حسن توجه حضرتعالی و بررسی نقادانه شما را بسیار قابل اعتنا و تامل دانسته و حضور همراهانی جدی و فعال را چون شما غنیمت میدانم .

  موفق و سربلند باشید

 14. 14

  alireza.gsxr

  جناب صارمی ممنون از شما بابت اشتراک گذاری مطلب و تشکر از ایده و نظر خانوم ماکویی و آقای ذهاب

 15. 15

  AtasheSokhteh

  به به!!!چه خبره اینجا؟!
  آقای صرامی عزیز و بزرگوار درود بر قامت روح والا و معلم گونتون.
  بعد از خوندن انتهای متن یاد اون بغض تو گلوتون افتادم که می گفتین هر چی که چشم آبیا میگن حتما درست نیست و امکان این هست که یه چیزایی رو ما بدونیم که اونا ندونن و تو دور و برمون پتانسیلهای خوبی داریم و…!هیییییی 🙁 چی بگم والا،دوست ندارم حرف تکراری زده باشم و بگم خیلی خوب بود یا فلان بود و چنان بود، من وقتی میبینم شما و آقای ذهاب و دیگر معلمین و اساتید گرانقدر سایت با این پشتکار دارین زحمت میکشین اولش عصبی میشم که چرا نمی تونم کاری بکنم بعدش حسودیم میشه که شما هر وقت دلتون خواست میتونید برین دنبال کار کردن واسه کاکتوس و من اسیر و در بند.
  خانم ماکویی بهتون تبریک میگم بابت داشتن نگاه تیزبینانتون امیدوارم که در آینده ای نزدیک در مراتب بالاتر شاهد موفقیت هاتون باشم.
  خب آقای صرامی در مورد این چیزایی که با خوندن متن ذهنمو مشغول کرده میشه یه توضیح بدین؟
  مقدار خاک اولیه که تو توضحاتتون گفته بودین کم نیست؟ یعنی قلمه بعده یکسال ریشهاش تو هم پیچیده نمیشه؟
  مورد بعم اینک:
  ما وقتی قسمت بیرونی کاغذ رو خاک میریزیم ریشها بسمت بالا میان؟آخه من یه جا خونده بودم نوک ریشه یه چیزی هست که به ریشه میفهمونه جاذبه زمین از کدوم طرفه و اونو به سمت پایین میکشه!!!منظورم اینه به سمت بالا امدن ریشه باعث اختلال تو رشد طبیعی نمیشه؟
  همین!
  اگه پاسخ بدین ممنون میشم.
  موفق باشین.

 16. 16

  cacti

  با سلام خدمت همه کاکتوس دوستان، این روشی که در بالا ذکر شده، 3 الی 4 سال است که بصورت ناخداگاه ! بنا به تجربه، توسط اینجانب نیز انجام می پذیرد. واین مطالب ذکر شده در مورد اکینوپسیس ها ،اکینو(اچینو) ها ، آستروفیتوم ها هم به تجربه بنده جواب کامل داده… البته بنده یک مدل مندرآوردیه دیگه هم دارم که اگه تصاویرشو پیدا کنم حتما حتما خدمت دوستان ارائه میکنم. این مسئله ی پوسیدگی قبل از ریشه دار شدن من را هم سالهاست هر بار که قلمه ای می زنم تا ریشه دار شدنش فکرمو درگیر می کنه…
  با سپاس از مطالب بسیار بسیار عالیتون. شادو موفق باشید.

 17. 17

  alex

  سلام با اين بحثي كه شد من باز هم شك كردم به موضوع و نتيجه؟؟؟

 18. 18

  yeganeh.b

  سلام
  واقعا زیبا بود اما سوالی ذذهنمو مشغول کرده آیا همه کاکتوس ها رشد علفی دارند؟

 19. 19

  yeganeh.b

  ببخشید اشتباه شد

 20. 20

  mohammad800

  دیدگاه خود را ا
  ینجا تایپ کنید…خيلي خيلي عاليه وخلاقانه

 21. 21

  yashar

  سلام
  اینهای علامت تی
  ک زدم ایا دوباره قابل رشد هستند

 22. 22

  yashar

  سلام
  اینهای علامت تیک زدم ایا دوباره قابل رشد هستند

  1. 22.1

   mhh313

   سلام دوست عزیز
   منظورتون پاجوش هاست؟
   اگر هنوز اون ها رو جدا نکردید که بهتره یکم بزرگتر بشوند و بعد جدا کنید(هر چه بزرگتر باشد احتمال ریشه دادن بیشتر می شود)
   اگر هم جدا کردید که بذارید ایشالله که میگیره(کار دیگه ای نمی تونید بکنید!!!)

 23. 23

  yashar

  سلام
  من جداشون نکردم. میشه توضیح بدید چگونه بچه های کاکتوس در خاک فرو کنم؟

  1. 23.1

   mhh313

   اگر نکردید پس یکم صبر کنید تا بزرگتر بشوند
   کلیات کاری که باید انجام بدید شبیه لینک زیر است:
   http://wikicactus.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%82%D9%84%D9%85%D9%87-%D8%B2%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D9%BE%D9%88%D9%86%D8%AA%DB%8C%D8%A7/

 24. 24

  m03nmgh

  باسپاس فراوان از ایده بسیار مفیدتان

 25. 25

  m03nmgh

  سوالی که داشتم میخواستم بدونم قبل از قلمه زدن باید ته قلمه رو برش داد یا از مانجایی که از ساقه قطع شده گذاشت توی گلدان ،درود فراوان

 26. 26

  sina245

  خب الان این سوال برای من پیش اومد که قبل از این که قلمرو توی گلدان قرار بدیم باید بزاریم اون کاکتوس پینه ببنده یا نه همینجوری بزاریم تشکر از شما

Leave a Reply

Powered and Design By Blue orange land