کاکتوس

نکاتی کوچک اما پراهمیت

نکات آموزنده در مورد نگه داری کاکتوس

 

تهیه شده توسط آقای عباس صرامی با نام کاربری yavar

 

توجه دوستان گرامی را به مرور نکاتی قابل اجرا و پیش پا افتاده که معمولا به آن تامل نمیکنیم جلب میکنم.

1- از آنجا که عموما کاکتوسها نسبت رشد ریشه اشان به جسته خود گیاه کمترست .لذا برای تعویض گلدان آن شتابزده نشوید.

2- برای تعویض گلدان فقط یک سایز گلدان بزرگتر را انتخاب نمایید .گلدان بیش از اندازه بزرگتر باعث توقف مقطعی رشد گیاه شما میشود.

3- حتی المقدور از گلدان سفالی استفاده نمایید . استفاده از گلدان پلاستیکی یا لعابدار توصیه نمیشود. زیرا این گلدانها با اختلال در امر تبخیر آب از سطح گلدان باعث نگهداری بیش از حد آب در خاک میشوند از طرفی در تابستانها باعث گرم شدن و دم نمودن خاک وریشه گل میشوند(بویژه گلدان پلاستیکی)

4- امر تخلیه آب را بشدت حائز اهمیت بدانید . سوراخهای کف گلدان به تعداد کافی وبا قطر مناسب باشد و حتما اولین لایه کف گلدان را با موادی که به امر تخلیه آسان آب کمک میکنند پرنمایید .مانند سبوس برنج .پوکه معدنی.سنگریزه
لطفا تامل نمایید که فقط رعایت آب دادن در فواصل معین برای حفظ سلامتی کاکتوس نمیتواند کافی باشد بلکه رعایت سهولت تخلیه آب اضافی نیز مکمل این امر است.

5- از آنجا که غالب کاکتوسها با خاک و آب اسیدی میانه خوبی دارند .افزودن قدری خاک برگ در جهت اسیدی نمودن نسبی محیط گلدان مناسب میباشد.

6- بهنگام آب دادن رعایت نمایید دمای آب بیش از حد متعارف با دمای محیط اختلاف نداشته باشد این امر که در زمستانها در هنگام آبیاری کاکتوسهای داخل گلخانه یا منزل روی میدهد موجب آسیب رسانی جدی به ریشه میشود. سعی کنید جهت اهتراز از این امر و تقلیل کلر آب از آب مانده شده استفاده نمایید.

7- از بکاربردن سنگهای زینتی بروی سطح خاک گلدان اجتناب نمایید(مخصوصا دوستان آماتور)
اینکار باعث اختلال در تنفس خاک /عدم تشخیص بموقع خشک شدن خاک/ ماندگاری بیش از حد متعارف آب در خاک گلدان وخطر پوسیدگی ریشه را بهمراه خواهد داشت.
لطفا هرماه با یک جسم سخت کمی از سطح خاک گلدان را زیر ورو نموده تا امکان تنفس خاک وریشه بیشتر فراهم شود.

8- هرگز تهویه هوا و دسترسی گیاه را به هوای تازه فراموش ننمایید. این مهم بویژه در زمستانها که کاکتوسها را در فضای بسته محصور نموده ایم لازم الاجراست .مراقب باشید که فراهم نمودن هوای تازه محیط برای کاکتوسها توام با شوک حرارتی نباشد و گیاه در معرض کوران هوای سرد قرار نکیرد.بلکه این کار بآرامی و با احتیاط همراه باشد.

9- سعی نمایید از اسپری نمودن زیاد از حد کاکتوسها اجتناب نمایید . هرچند محیط مرطوب برای کاکتوسها مفید است اما دقت نمایید رطوبت محلول در هوا با خیس نمودن سطح کاکتوس تفاوت ماهوی زیادی دارد. اسپری نمودن کنترل نشده کاکتوسها میتواند منجر به مشاهده بیماری و تکثیر قارچهای جلدی گردد.

10- چنانچه گلدان کاکتوس شما با سرعتی که قبلا در خشک شدن سطح خاک از خود نشان میداد دیگر قادر بخشک شدن همیشگی نمیباشد(با رعایت اینکه میزان آبدهی ودمای محیط کمافی السابق است) این امر میرساند که گیاه در جذب و مصرف آب مشکل پیدا نموده و مشکوک به پوسیدگی ریشه هاست .

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫18 نظرها

 1. سلام
  من ۲۶ سال است كه به قول معروف كاكتوس باز هستم.و فعلا حدود ۲۰۰۰ كاكتوس دارم.
  نكات كليدي خوبي را ذكر كرده اييد. دو نكته را قابل ذكر دانستم.
  ۱ – من به تجربه ديده ام كاكتوسها در گلدان هاي پلاستيك بهتر رشد ميكنند . در تمام گلخانه هاي بزرگ ايران هم ديده ام اين نكته را رعايت مي كنند.
  ۲- آسترو فيتوم ها بر خلاف بقيه گونه ها محيط قليايي را بهتر مي پسندند

  1. سلام
   من هم حدود ۱۰ ساله کاکتوس دارم ، و بر حسب تجربه نکته ذکر شده توسط برادر imanian رو تایید میکنم ۲ کاکتوس هم سن تو شرایط مشابه تو گلدان پلاستیکی نسبت به سفالی رشد بهتری داشته و شادابتر و سرحالتر میباشد.

 2. با سلام

  دوست عزیز وگرامی جناب ایمانیان

  در خصوص استفاده از گلدانهای پلاستیکی و مشاهده آنها در گلخانه ها نکته ایی لازم به ذکر است و آن اینکه اینمورد فقط و فقط در گلخانه های تولیدی بجهت صرفه اقتصادی صورت می پذیرد . برای یک تولید کننده اصلا با صرفه نیست وضرورتی ندارد که بخواهد گلدان سفالی استفاده نماید. گلدان پلاستیکی به دلایل متعدد برای آنان با صرفه تر است.

 3. باسلام . خسته نباشید نکات بسیار جالبی بود .۱سوال اینکه من تعداد کاکتوسهای که دارم همه در گلدان پلاستیکی و لعابی هستن و رشد بسیار خوبی دارن .نمیدانم بخاطر اب و هوای گرم بوشهر هست و رطوبت موجود در گلدانها را از بین میبرد یا دلیل دیگر نمیدانم و سوال دوم اینکه در بوشهر تعداد کثیری کاکتوس هست چطور میتوانم به کاکتوسهای دیگر دست یابم از طریق اینترنت هم اقدام کردم متاسفانه………… من کلا ۱۵ نوع کاکتوس دارم که سن هر کدام ۶ سال به بالا و فوقالعاده بزرگ هستن

  1. سلام…تازه عضو شدم…امیدوارم منم درجمعتون بپذیرید.ضمنا یک مجموعه ۸۰تایی ازانواع کاکتوس در خونه ردیف کردم که درآینده تصاویرشان رو تقدیم میکنم…اعتراف میکنم که ازمظالب تخصصی این سایت بهره های فراوانی گرفته ام…باتشکر ازمدیر وسایر عوامل سایت
   يك نظرخواهي..اخيرا” به منظور تقويت خاك، به روي خاك هركدام از گلدانها حدود۲سانتيمتر خاك كودوكمپوست پخش كرده ام…آيا اين عمل عوارضي براي كاكتوسها ندارد؟

 4. با سلام خدمت دوستان واستادان عزیز ۱ نقطه هم بنده اضافه کنم که اگر سالی ۲ بار کاکتوس ویا هر گیاهی رو با بنومیل اسپری و آب دهی کنید هم گیاهتونو در مقابل قارچ و بعضی حشرات بیمه میکنید هر ۱۵ لیطر آب ۱ قاشق غذا خوری حتما امتحان کنید در رشدشم تاثیر گزاره

  1. در ابتدا توصیه می کنم این لینک رو نگاه کنید:
   http://wikicactus.com/%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%DA%A9%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B3-%D8%AE%D9%88%D8%A8-%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%AF-%D8%9F/
   وجود سنگ روی خاک نکات مثبت و منفی خاص خودش رو داره و نمیشه به طور کلی گفت خوبه یا بد!
   اما چیزی که مسلم هست سنگی که از رنگ شیمیایی استفاده کرده برای گیاه مضر هست

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن