آموزش پیوند کاکتوس

پیوند بر پایه ی پرسکیا (پرسکیوپسیس)

 

پیوند بر پایه ی پرسکیا (پرسکیوپسیس)

تهیه و تنظیم: معین ذهاب ناظوری با نام کاربری admin

به نام خدا

 

سلام ، می خواهیم در مورد یکی از انواع پیوند کاکتوس صحبت کنیم که مقداری با بقیه پیوند ها فرق می کند . پیوند پرسکیا (پرسکیاس ، پرسکیوپسیس)

پیوند بر پایه ی پرسکیا

این پایه باعث می شود که سرعت رشد پیوندک بسیار زیاد شود ، حتی چندین برابر سرعت رشد اصلی پیوندک . این نوع پیوند برای کسانی که قصد دارن سرعت رشد کلکسیون یا مجموعه خود را بالا ببرند بسیار مناسب است . درجه سختی این پیوند بالاست ، چون نیاز به ظریف کاری دارد .

نمونه سرعت رشد . شما در تصویر سمت راست کاکتوس هایی می بینید که با بذر به ثمر رسیده اند و در سمت چپ از همان کاکتوس و همان بذر و با بقیه هم سن بوده فقط در کوچکی به پرسکیا پیوند خورده است.

پیوند بر پایه ی پرسکیا

 

ابزار ها و وسایل مورد نیاز:

1- پایه : که در اینجا ما از پرسکیا – پرسکیوپسیس – Pereskiopsis استفاده می کنیم .

2- پیوندک : از هر کاکتوسی می توان استفاده کرد ولی بهتر است از کاکتوس های کوچک یا تازه از بذر درآمده استفاده شود .

3- ابزار برنده خیلی تیز ، بهتر است از تیغ استفاده شود

4- الکل ضد عفونی برای ضد عفونی کردن تیغ یا چاقو

5- انبر

 

مرحله اول: آماده سازی ابزار ها و محل پیوند

شما برای پیوند کاکتوس به محلی نیاز دارید که صاف و تمیز باشد و ترجیحا برروی میز باشد تا کار شما راحت باشد . سعی کنید میزان نور محیط زیاد باشد چون شما به دقت زیادی نیاز دارید .

قبل از شروع کار حتما وسیله برنده خود را ضد عفونی کنید که درصدموفقیت خود را بالا ببرید .

مرحله دوم: بریدن پایه پیوند

پیوند بر پایه ی پرسکیا

بر روی ساقه پرسکیا با دقت نگاه کنید و قسمتی را انتخاب کنید که کاملا سالم و در حال رشد باشد . بهتر است جایی را انتخاب کنیم که چندین برگ در پایین ساقه بماند تا بعد از پیوند پایه پیوند بهتر بتواند رشد کند . نکته جالب در مورد پیوند بر روی پرسکیا این است که شما هر چه قدر پایین تر جای برش خود را انتخاب کنید  قسمت بالایی گیاه بزرگتر می ماند و پس از ریشه دار کردن دوباره از آن به عنوان یک پایه دیگر می توانید استفاده کنید . این را هم در نظر بگیرید که قسمت پایه حداقل 5 سانتی متر از سطح خاک باید باشد و اگر چند برگ هم داشته باشد خیلی بهتر است .

آماده برش شوید . وقتی می خواهید برش بزنید با استفاده از انبر قسمت بالایی پرسکیا را بگیرید و با استفاده از تیغ برش خود را کاملا صاف بزنید .

یک اصل مهم در پیوند این است که وقتی برش ها بر روی پایه و پیوندک انجام شد تا قبل خشک شدن آب روی لبه آن ها باید مراحل پیوند رو به اتمام برسونید .در غیر اینصورت اگر آب روی یکی از آن ها خشک شود میزان موفقیت پیوند به صفر می رسد .

مرحله سوم: برش پیوندک

پیوند بر پایه ی پرسکیا

اگر برای پیوندک از کاکتوس های تازه از بذر درآمده استفاده می کنید دقت کنید که حتما بالای 3 ماه سن داشته باشد . اگر از کاکتوس های با سن کمتر استفاده کنید درصد موفقیت پیوند کم می شود .

پیوندک شما باید از سلامت کافی برخوردار باشد .

پیوند بر پایه ی پرسکیا

از این به بعد باید سرعت و دقت خود را زیاد کنید . بر روی پیوندک محل ضخیم و سالم را با دقت و صاف برش دهید .

 

مرحله چهارم: برش دوباره پایه و اتصال پیوندک

بعد از اینکه پیوندک را برش دادید یک برش کوچک از روی پایه به صورت کاملا صاف بردارید و سپس پیوندک را برروی آن بگزارید . در حال گذاشتن پیوندک بر روی پایه دقت داشته باشد که حلقه های آوندی آن ها برروی همدیگر تماس داشته باشند که پایه بتواند پیوندک را تغذیه کند .

پیوند بر پایه ی پرسکیا

پیوندک را با استفاده از انبر بر روی پایه فشار دهید تا حدی که تمامی حباب های هوا بین آنها خارج شود .

مرحله پنجم: موفقیت و نگهداری از پیوند کاکتوس پرسکیا

پیوند بر پایه ی پرسکیا

اگر برای اولین بار از این پیوند استفاده می کنید باید به تمیز و ضد عفونی بودن وسایل و نحوه برش صاف و قرار گرفتن حلقه های پیوندی بر روی هم دقت کنید در غیر اینصورت درصد موفقیت پیوند پایین می آید . وقتی خودم برای اولین بار از این پیوند انجام دادم 6 عدد پیوند زدم که فقط 2 عدد از آن ها نتیجه داد چون دقت کافی در پیوند نداشتم .

بعد از پیوند به دلیل اینکه نمی توانیم پیوندک را با کش به پایه محکم کنید باید نهایت دقت را در جابجایی داشته باشیم و تا جایی که می توانیم باید  از تکان دادن و جابجایی  کاکتوس خودداری کنیم . برای بالابردن درصد موفقیت باید کاکتوس را در محیط مرطوب و تاریک که رطوبت حدود 60 درصد داشته باشد نگهداری شود .  بعد از 2 تا 5 روز که در محیط کاملا تاریک و مرطوب نگهداری شد کم کم باید کاکتوس را به محیط با نور خوب منتقل کنیم به این صورت که در روز اول 4 -5 ساعت نور داشته باشد روز دوم 5-6 ساعت و همینطور روز به روز نور زیاد شود که کاکتوس عادت کرده به نور زیاد و خراب نشود .

پیوند بر پایه ی پرسکیا

بعد از یک هفته که کم کم نور زیاد شد می توانید کاکتوس را به محل دائمی خود ببرید .

در طول تمام این مراحل و مدت نگهداری اولیه میزان آبیاری معمولی باشد و فقط خاک کاکتوس مرطوب باشد و نیازی به خیس کردن کامل خاک نمی باشد .

به امید اینکه تمامی پیوند های پرسکیا های شما با موفقیت به ثمر بنشیند .

پیوند بر پایه ی پرسکیا

 

لطفا برای تقدیر ، تشکر و ابراز نظر مثبت یا منفی فقط از کلیدهای Like/Dislike استفاده کنید.  کامنت های اضافی، برای جلوگیری از بی نظمی حذف خواهند شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫46 دیدگاه ها

 1. سلام
  با تشكر از توضيحات خوب و مفيدتان
  ۱ نكته براي موفقيت بيشتر اينكه شيره برگ پرسكيا را در محل برش بماليد
  ۲ انواع تكنيكهاي پيوند روي پرسكيا وجود دارد كه ميتوانيد فيلمهاي انها را از سايت يو تيوب ببينيد
  با تشكر

   1. سلام. شبتان خوش. طریقه پیوند درست ذکر شده. عرض بنده این است که شما در عکسی که نحوه قرار گیری آوندها بر روی یکدیگر است در عکس سمت راست که آوندها به درستی بر روی یکدیگر قرار گرفته اند (در زیر عکس کلمه “اشتباه” را قرار داده اید) در صورتی که عکس سمت راست روش “درست” قرار گیری آوندها بر روی یکدیگر است.

    1. با سلام

     دوست عزیز حلقه ی آوندی فقط همان خط محیط دایره است و قسمت داخل آن اگر در تماس با هم باشد هیچ فایده ای ندارد منظور از قرارگیری حلقه های آوندی بر روی هم اتصال محیط یا همان خط دایره حلقه ها باهم است و در شکل سمت راست هیچ اتصالی بین این دو نیست.

    2. سلام دوست عزیزم ، در کاکتوس ها حلقه آوندی محل ارتباط و آبرسانی هستش . یعنی فقط خط های سبز و آبی . داخل آن ها محل آبرسانی نیست . اگر بخواهیم پیوند موفق داشته باشیم حتما باید این دو خط حلقه آوندی در جایی با هم برخورد داشته باشند . عکس جدیدی ارسال میکنم که بهتر متوجه شوید .

     در این عکس نحوه صحیح و درست پیوند هست :

  1. ادمین جان سلام عرض ادب.منم کاملا با شما موافقم نهوه صحیح اوند همونیه که در تصویر گذاشتی.فکر کنم دوستمون اشتباها فکر میکنه باید صرفاپایه و پیوند وسط قرار بگیرن.اینکه اوندها دقیقا در پیوند منطبق بهم باشن خیلی خوبه اما هیچوقت اینطور نمیشه چونکه سایز پایه وپیوند یکی نیست و اوندهاشون منطبق نمیشه وگرنه خوبه اما اینی که دوستمون میگه کلا اشتباهه.خصوصا در پیوند بذری پرسکیا که هم بذرخیلی ریزه هم پرسکیا نازکه پس باید بذر به کناره ها هدایت بشه تا اوندهاش روی اوندهای پرسکیا جوش بخوره.یکی از تصورات اشتباه در کل پیوندها اینه حتما پیوندک در وسط پایه باشه.برای همین اکثر پیوندهایی که اینظور هستن ناموفقه.برای دوستانی که کمی کم تجربه هستن و تازه کار(جسارت نباشه خودمو میگم قصدم توهین نیست)بهترین پیوند پیوند روی اپونتیاست چون اوند اپونتیا بصورت طولی هست و پیوندک رو که بذاری در هر حال منطبق میشه من یه مقاله مفصل راجع به این نوشتم اینو براتون میفرستم صلاح دونستید زحمتشو بکشید تا دوستان یه تجربه جدید هم داشته باشن…ارادتمند سنایی

   1. سلام بر دوستان عزیز admin,AS58,samurai. ظاهرا برای هر دو طرف سوء تفاهمی به وجود آمده و شاید دلیلش عدم جزئیات عکس قرار گرفته داخل سایت باشه. ادمین عزیز در کاکتوس ها حلقه آوندی محل ارتباط و آبرسانی هستش اما هم “حلقه درونی” و هم “حلقه بیرونی”! بنده به عنوان یک آماتور این دو حلقه را بارها و بارها هنگام پیوند زدن مشاهده کردم و طبق تجربیات آماتوری بنده در صورتی که هر دوی این دو حلقه بر روی یکدیگر منطبق نباشد احتمال موفقیت پیوند تا ۳۰ درصد کاهش پیدا میکنه.البته برای ما آماتورها مشکل چندانی به وجود نمیاد اما خب کسانی که قصد پیوند گیاهان کلکسیونی خود را دارند یا کسانی که از این راه ارتزاق می کنند یک درصد هم برایشان یک درصد است. امیدوارم عکسی که براتون میذارم منظورم رو بهتون برسونه. البته امیدوارم جسارت بنده رو ببخشید که به عنوان یک آماتور وقت ادمین عزیز رو میگیرم.

    1. سلام دوست من.من در کامنت قبل هم عرض کردم که در پیونداگه هردو اوند منطبق باشند عالیه اما این اتفاق به ندرت میفته و درصدش خیلی پاینه چون سایز گیاه متفاوته.معمولا برای پیوند باید حداقل از۲نقطه متصل بهم باشندکه اگه کمی پیوندک رو به کنار ببری این اتفاق می افته و یکی از دلایلی که پایه رو تراش میدن یعنی کنار پایه رو اریب میرن همنه که این نقیصه رو جبران کنن یعنی نقص قرار نداشتن پیوندک در وسط پایه.بله اگه انقدر دقیق باشی که هردو اوند منطبق باشه عالیه اما واقعااین اتفاق خیلی بندرت میفته.خصوصا در پیوند بذری.چون اوندپرسکیا دایره بزرگتری رو تشکیل میده درحالیکه پیوندک(بذر)اوندش بصورت یک نقطه هست و شما ناچاری پیوندک رو به کنار اوند پایه ببری.موفق باشی

 2. در مورد پیوند بذر هم باید صبر کرد تا بذر به اندازه ای بزرگ بشه تا هر دو آوند رو بتونه پوشش بده. با انتخاب شاخه های نازکتر پرسکیا و بذرهای درشت می توانیم این مشکل رو حل کنیم. امیدوارم عکس ها گویای عرایض بنده باشند.

 3. سلام.
  من یه کاکتوس پیوندی دارم قرمزه‌.
  نشد عکسشو بذارم.
  میخوام جونه هاشو پیوند بزنم.
  جوونه ها چقدر باید بزرگ بشن؟
  یکیشون یکسانت شده.
  اگه اونو بکنم روی اپونتیا پیوند بزنم اشکالی نداره؟

  1. دوست من سلام .مناسب ترین و شاید بتونم بگم تنها واریته از پرسکیا که مناسب پیوند بذری هست واریته ای با نام علمی:Pereskia Spathulata میباشد در مورد پرسکیای صورتی من چیزی نشنیدم اگه عکس یا مطلبی هست زحمت بکشید و اونو بذارید تا اطلاع رسانی بشه.اما در مورد خزان پرسکیا کلا پرسکیا گیاه مناطق گرمسیری هست و تمام واریته ها به محض سرد شدن هوا دچار ریزش برگ یا همون خزان میشن که شما فرمودی.ازین حیث تفاوتی بین سایر واریته های پرسکیاوجود نداره.

 4. من سه بار بر روی پایه پرسیکا پیوند زدم که هر سه بار نگرفت. دفعه سوم با دقت بیشتر اینکار رو کردم و سعی کردم که آوند ها در تماس باشند. اما ظاهرا جمع شدگی لبه های بریده شده پرسیکا باعث جداشدن پیوند بعد از دو روز شد.
  برای رفع این مشکل چکار باید کرد؟

  1. سلام این مشکل زمانی ایجاد میشه که ساقه پرسکیا حالت چوب گرفته و تقریبا سفت شده و این یه علتش سن پرسکیاست شما باید کمی بالاتر برش میدادی که ساقه جوان باشه.مطمن هستم مانیکه که شما ساقه رو برش دادی یه کم اذیت شدی تا برش انجام بشه درسته؟؟؟؟این به همون علت بود که گفتم بهتره از بالاتر ببریی از بالای نوک شاخه اگه ۱سانت بیایی پاین تر برا برش خوبه.تو این پیوند باید سریع کارو تموم کنی تا شیره خشک نشده.همونطور که میدونی اوند پرسکیا اطراف ساقه هست و وسط نیست بهتره جوانه بذری رو به کناره ها بکشی تا رو اوند جوش بخوره.زیاد دنبال وسط قرار گرفتن و یا راست بودن پیوندک ویا کلا دنبال زیبایی تو این پیوند برخلاف پیوندهای دیگه نباش چون هدف بیشتر تسریع در رشد هست.بعد ا پیوند اونو تو یه ظرف پلاستیکی بذار و سرش هم ببند بذار یه جای کم نور تا ۱ هفته حتی میتونی کمی اب تو ظرف اسپری کنی یا یه پرف ابی رو اب کرده بذلری تو همون محوطه پلاستیکی برای حفظ رطوبت بیشتر پیوندت اگه موفق باشه۲ماهه میشه انذاه یه گردو
   ارادتمند :سنایی

 5. خیلی ممنون از راهنماییتون. پس با این حساب گلدان پرسیکای من که گفتم دیگه به کار پیوند نمیاد. شاخه اصلی حدود ۳۰ سانتیمتر بود که ۲۰ سانتمتر بالا را بریدم و سعی کردم بر روی باقی مانده پیوند رو انجام بدم که نشد.
  از کجا باید متوجه بشم که قسمتی که می خواهم برش بدم چوبی هست یا نه؟ اگر بخواهم پیوند رو در قسمت های بالایی پایه (حدود ۲۰ سانتیمتر به بالا) انجام بدم ممکن است که با بزرگ شدن پیوندک، پایه خم بشه.

 6. آقا این همه توضیحات داده شد درمورد پیوند روی پایه
  ولی درنهایت من جواب کوتاه و سلیس و بسیار عالی و تصویری اقای امران رو پسند کردم مرسی از زحمات سایرین
  و اینکه ایشالا منم اینکارو میکنم نتیجشو میگم البته من یه کاکتوس تنهام که تازه کاره ولی عاشق این موجوداتم
  کاکتوس تنــــها

 7. با سلام خدمت اساتید محترم
  یک سوالی که ذهن منو درگیر کرده نحوه پایین اوردن پیوندک از روی پایه هست، حالا چه پرسکیا چه بقیه پایه ها، بعضی کاکتوسا برای انتقال یا رشد سریعتر یا گذراندن مطمئن دوره جوانی پیوند میشن خوب بعد از این دوره چطور میشه اونارو پایین اورد اگه نکات خاصی داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

 8. من دفعات زیادی بر روی پرسیکا پیوند زدم. دفعات اول پیوندک از پایه جدا می شد که با راهنمایی دوستان از شاخه های جوان تر استفاده کردم. اما در چند سری آخر با اینکه پیوندک ظاهرا به پایه متصل شده اما ظرف دو تا سه روز خشک می شود و بعد از مدتی از پایه جدا می شود.

 9. با سلام.
  پیوند ژمینو قرمز روی پرسیکا بصورت عادی کار بسیار سختیه.از آنجایی که پیوندک ژمینو قرمز خیلی زود آب خودشو از دست میده و این باعث میشه که پیوندک خودشو جمع کنه و باعث عدم موفقیت در پیوند بشه.
  من از از این روش برای پیوند این جور پیوندهای سخت استفاده میکنم :
  اول از همه از آب برگ پرسیکا برای چسبنده تر کردن پایه استفاده میکنم.و بعد از پیوند، محل را با استفاده از یک نایلون فریزر میبندم.بصورتی که مقداری هوا داخل نایلون محصور بشه.بعد پیوند را در محل خنک و تاریک میذارم.حدود دو روز بعد نایلون را به آرامی باز میکنم.و یک روز دیگه پیوند در جای خنک و تاریک میذارم بمونه.از روز چهارم به بعد کم کم منطقلش میکنم به یک جای سایه و کم کم طی روزهای بعد به نور عادتش میدم.
  با این روش تقریبا تمام پیوندهای بخوبی جوش میخورن.
  در ضمن حتما از تیغ برای بریدن پرسیکا و پیوندک استفاده کنید.

 10. سلام.
  میخواهم پیوند بزنم.
  به خاطر اینکه هوا سرد است می شود کاکتوس ها را به جای گرم منتقل کرد وسپس پیوند زد و از همین روزها تا اواخر اسفند ماه نور مصنوعی داد؟ و این که میدونید کاکتوس ها در عرض یک و نیم ماه تا دو ماه تقریباً چند سانتی متر رشد میکنند؟

 11. سلام خدمت دوستان
  سوالی ذهنمو مشغول کرده که جوابشو پیدا نکردم
  توی این قسمت توضسحاتی داده شده:http://wikicactus.com/?p=642
  میخواستم بدونم قسمت بالایی پرسیکا رو که جدا کردیم میتونیم روی اون هم پیوند بزنیم؟ در حالیکه ریشه نداره. و بعد از پیوند قلمه رو بکاریم تا ریشه بده.
  ممنون از توجه دوستان

  1. در هر برش مقطعی از کاکتوس یا هر گیاهی هزاران اوند دایره ایی وجود داره که حتما من نباید به شکل وسواس گونه پیوندک در وسط پایه برش خورده قرار بگیره.اگر هم مقداری انحراف داشته باشه باز هم احتمال قبول پیوند توسط پایه زیاده.ضمنا در اکثر مواقع پوند با موفقیت انجام میشه.انقدر وسواس لازم نیست.مگر برای فروش به مشتری های مشکل پسند انقدر در زدن پیوند دقت لازم باشه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا