Agave americana f. medio-picta alba

خانواده:  Agavaceae

نام علمی: Agave americana f. medio-picta alba

توضیح نام: agave به معنی زیبا و خوش منظر می باشد.

نام های دیگر
variegated century plant

Agave altissima

Agave americana var. marginata alba

Agave americana

گیاه قرن

زیستگاه اصلی: در اصل بومی آمریکا بوده ولی معمولا واریته ی گلخانه ای در نظر گرفته می شود.

شکل ظاهری: یکی از واریته های بسیار زیبای آگاو آمریکن می باشد که سرعت رشد کمتری نسبت به گونه ی اصلی داشته و تا ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر می رسد.

شکل تیغ:  در لبه ی برگ ها تیغ های قلاب شکل بسیار تیزی به رنگ خاکستری آبی وجود دارد. در نوک هر برگ هم تیغی بسیار تیز و محکم به وجود می آید.

شکل گل: این گیاه در مناطق گرم بعد از ۱۰ سال و در مناطق سرد پس از ۳۵ سال به گل می نشیند. در اواسط تابستان سنبله ای به ارتفاع  ۵ متر یا بیشتر از میان برگ ها بیرون آمده و بر روی آن گل های زرد رنگی ظاهر می شوند. این شکل گلدهی تمام انرژی گیاه را مصرف کرده و گیاه پس از اتمام گلدهی می میرد.

شکل برگ: برگ ها قوس دار و کوتاهتر از برگهای گونه ی اصلی می باشند. این برگها در مرکز سفید شیری رنگ بوده و حاشیه ای آبی خاکستری دارند که رنگ بسیار چشم نوازی می باشد. تیغ های قلاب شکلی نیز در طرفین برگ ها رشد می کند.

میوه: ؟

خاک مناسب: این گیاه هم در گلدان قابل نگه داری بوده و هم گزینه ی بسیار خوبی برای کاشت در فضاهای سبز می باشد. حساسیتی به نوع خاک نداشته و فقط کافیست خاکش زه کشی خوبی داشته باشد.

ph مناسب: ۶.۱ تا ۷.۸

نور مناسب: آفتاب کامل و یا سایه ی ملایم

دمای مناسب: تحمل گرمای زیادی دارد و سرما را هم تا ۱۰- درجه به شرط کوتاه مدت بودن تحمل می کند. در کل ساکولنت بسیار مقاومی می باشد.

آبیاری: در تابستان پس از خشک شدن خاک آبیاری کنید. در زمستان بسته به اندازه ی گیاه تا ماهی یکبار هم آبیاری کافیست و فقط به اندازه ای آب دهید که برگ هایش نرم و چروکیده نشوند.

کود دهی: ؟

تکثیر: در بهار و تابستان از طریق پاجوش هایی که از کنار مادر تولید می شوند. در موارد نادری از طریق قلمه ی برگ

منبع: www.llifle.com