Astrophytum asterias

Astrophytum asterias

Astrophytum asterias

Astrophytum asterias f

Astrophytum asterias flower

 

خانواده: Cactaceae

 نام علمی: Astrophytum asterias

 توضیح نام: واژه ی Astro در یونانی به معنی ستاره و کلمه ی phyto به معنی گیاه اشاره به شکل ستاره شکل این گونه از کاکتوس ها دارد. کلمه ی asterias به معنی پر ستاره به دلیل طرح آرئول ها ی این کاکتوس می باشد.

نام های دیگر: Echinocactus asterias , به دلیل شباهت ظاهری این کاکتوس به Lophophora williamsii به اشتباه پیوت نیز خوانده می شود ولی این دو گونه کاملا متفاوت هستند.

 زیستگاه اصلی: تگزاس در آمریکا

 شکل ظاهری: این کاکتوس معمولا دارای ۸ پره مسطح بوده ولی تعداد کم تر یا بیشتر نیز دور از انتظار نیست. شکل خاص آرئول ها که بسیار مشخص و پشمالو هستند زیبایی خاصی به این کاکتوس می دهند.

 شکل تیغ: فاقد تیغ

 شکل گل: قیفی شکل بوده و به رنگ زرد کم مایه می باشد. گلوگاه این گل ها نارنجی و یا قرمز رنگ می باشد. این کاکتوس هنگامی که به قطر ۳ سانتی متر برسد گل می دهد.

 میوه: پوشیده از کرک و فاقد تیغ هستند.

 خاک مناسب: این کاکتوس کند رشد معمولا برای تسریع رشد پیوند زده می شود ولی به راحتی در خاکی مقوی که حاوی پیت ماس بوده و از نفوذ پذیری خوبی برخوردار باشد رشد می کند.

 نور مناسب: به نور زیادی نیاز دارد.

 دمای مناسب: اگر خشک نگه داشته شود تا -۴ درجه را برای مدت کوتاهی تحمل می کند.

 آبیاری: در تابستان پس از خشک شدن خاک آبیاری شود چون ریشه و ساقه ی این کاکتوس به رطوبت زیاد حساس است. با کاهش دمای هوا به زیر ۱۵ درجه آبیاری را بسیار محدود کنید.

 کود دهی: این کاکتوس بایستی با کودهای کم نیتروژن در بهار و تابستان تغذیه شود.

 تکثیر: از طریق بذر ( بذر ها از نور شدید و خشکی بیزارند). از طریق پیوند زدن نیز می توان رشد آنرا تسریع کرد.