Baobab غولهایی خواستنی

تهیه و ارسال توسط آقای سید مصطفی میربابایی با نام کاربری smmwizard

 

به نام خدا

Baobab با نام علمی Adansonia از خانواده Malvaceae بزرگترین ساکولنت شناسایی شده جهان می باشد که از نظر گستردگی پوشش، یکی از عمومی ترین پوشش گیاهی آفریقا به شمار می رود. توزیع آن در مرکز آفریقا بسیار کم ولی متناسب با الگو های بارندگی در سواحل اقیانوس اطلس، حاشیه شمال به جنوب آفریقا و خصوصا در سودان، آنگولا و نامبیا زیاد می باشد تا حدی که به صورت تجاری و حتی برای جذب توریست توسط دولت ها کشت و کنترل می شود.

Baobab در زبان آفریقایی: kremetart، هوسا: KUKA، سوتو: seboi، تسوانایی: mowana، تسونگا: shimuwu، وندایی: muvhuyu، عربی: tabladi نامیده شده و در انگلیسی به اسامی درخت موش مرده (به خاطر شکل میوه اش) درخت نان میمون (به خاطر نرم و خشک بودن میوه اش)، درخت وارونه (به خاطر شاخه های پراکنده و شبیه ریشه اش) و درخت کرم تارتار می شناسند.

علت نامگذاری علمی آن به افتخار Michel Adanson که آنرا در سنگال مورد بررسی قرار داده و در آکادمی علوم فرانسه به ثبت رسانده است، می باشد. گونه Adansonia digitata شایع ترین گونه و پوشش در آفریقا می باشد.

 

 

 

 

 

این ساکولنت دارای گل های سفید و وارونه بوده و میوه آن نیز خوراکی و سرشار از آنتی اکسیدان، کلسیم و ویتامین C می باشد. مقدار ویتامین C آن ۳ برابر پرتقال است. میوه آن به عنوان یک میوه سنتی و بومی بسیار مورد استقبال مردم بومی و توریست ها می باشد. برگ های تازه و جوان این ساکولنت در مالی با استفاده از سس های خاص پخته و به صورت یک غذای سنتی در بازار های روستا ها به فروش می رسد. حتی برگ های آنرا خشک و پودر کرده و به عنوان طعم دهنده استفاده می کنند. روغن استخراج شده از بذر میوه این ساکولنت در روستاها برای پخت و پز بسیار مورد استفاده می باشد.

 

 

خیابان Baobabas خیابانی خاکی بین شهر های Morondava و Belon’i Tsiribihina در ناحیه Menabe در غرب ماداگاسکار واقع می باشد. این جاده اولین اثر ثبت شده طبیعی آفریقا در یونسکو می باشد و توسط محیط زیست ماداگاسکار تحت حفاظت بوده هر ساله توریست های بیشماری را به سمت خود جذب می کند.

شهرت و جذابیت این جاده به علت وجود درختان Baobab در اطراف آن می باشد. درختانی بسیار مرتفع و عظیم الجثه که هر بیینده ای را متحیر می کند. قدمت این درختان بیش از ۸۰۰ سال می باشد. درختان این جاده از نوع Adansonia grandidieri بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ متر می رسد.

این منطقه در قدیم renala نام داشت و در ماداگاسکار این دختان را مادر جنگل می دانستند و اعتقاد دارند که جنگل انبوهی از این گونه وجود داشته و این درختان بقایای آن جنگل می باشد. در حال حاضر در اطراف این درختان روستاها و مزارع برنج وجود دارد که خود تهدیدی برای این درختان و اختمال آتش سوزی برای آنها می باشد.

از قدیم این درختان نماد عشق بودند زیرا بر اساس افسانه ای قدیمی اعتقاد دارند دو درخت Baobab در کنار هم و بهم تنیده بودند که سالیان متمادی قدمت داشتند و در زیر آن دو مرد و زن جوان پیوند عاشقی بستند ولی عشق آنها به ازدواج ختم نشد و هر کدام در روستای خود شریک زندگی دیگری پیدا کردند ولی همچنان رویای عشق هم را در خاطرات و لحظات زندگی خود داشتند و در لحظات دعا و نیایش در کنار این Baobab ها در کنار هم به عنوان زوج عاشق رویایی با هم بودند.

 

مطلب کامل این مقاله به همراه عکس رو تو وبلاگ به لینک زیر گذاشتم. در صورت تمایل در سایت استفاده کنین:

http://cactiland.wikicactus.com/?p=148