Haworthia attenuata

مجموعه ی خانم سما هاشمی

مجموعه ی خانم سما هاشمی

Haworthia attenuata

Haworthia attenuata

 

خانواده: Asphodelaceae 

 نام علمی: Haworthia attenuata

 توضیح نام: هاورثیا به یاد گیاهشناس انگلیسی قرن نوزدهم یعنی آدرین هاردی هاورث (Adrian Hardy Haworth) به این نام خوانده شد.

 نام های دیگر: Aloe attenuata , Haworthia fasciata , Zebra plant , هاورثیا گورخری

 زیستگاه اصلی: آفریقای جنوبی

 شکل ظاهری: این ساکولنت فاقد ساقه بوده و در واقع مجموعه ای از برگ های سبز رنگ نوک تیزی هستند که به هم پیوسته اند و بر روی آن ها یکسری خطوط و نقطه های سفید رنگ دیده می شود.در برخی واریته ها این خطوط کمی پهن تر از بقیه واریته ها هستند.

 شکل تیغ: فاقد تیغ

 شکل گل: مانند آلوئه ورا به صورت ساقه ای از میان خود گیاه بیرون آمده و در انتهای آن گل ها پدیدار می شوند.اگر هر گلی که خشک می شود جدا شود و این کار ادامه پیدا کند این گیاه در بیشتر طول سال گل دهی خواهد داشت.

 میوه: ؟

 خاک مناسب: خاکی که متخلخل باشد و مدت زیادی مرطوب نماند.این ساکولنت بسیار مستعد پوسیدگی است.

 نور مناسب: این ساکولنت توانایی رشد در سایه و نور زیاد ولی غیر مستقیم را دارد.در سایه رنگ سبز گیاه روشن تر شده و در نور زیاد به قهوه ای می گراید.هرگز آنرا به یکباره در آفتاب قرار ندهید چون سریعا آفتاب سوخته می شود.

 دمای مناسب: هاورثیا توانایی تحمل سرمای تا -۵ درجه را دارد اما پیشنهاد می شود در زمستان در دمای ۵ درجه نگه داری شود.

 آبیاری: این ساکولنت در تابستان به آبیاری منظم نیاز دارد ولی حتما بعد از خشک شدن خاکش آبیاری شود. از آنجائیکه این گیاه زمستان خواب است در این فصل آبیاری بسیار محدود شود.

 کود دهی: ؟

 تکثیر: از طریق بذر و پاجوش های زیادی که تولید می کند. پاجوش ها را زمانی که به اندازه ی یک سوم مادر رسیدند جدا کرده و بکارید.