Stapelia gigantea

Stapelia-Gigantea-The-Starfish-Flower

Stapelia gigantea

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stapelia flower

خانواده :  Asclepiadaceae

نام علمی: Stapelia gigantea

توضیح نام: به افتخار گیاه شناس قرن هفدهم Johannes Bodaeus van Stapel جنس استاپلیا نامگذاری شده است. gigantea نیز به معنی بزرگ و عظیم است که اشاره به گل بزرگ این گیاه دارد.

نام های دیگرStapelia nobilis , گل ستاره دریایی

زیستگاه اصلی: آفریقای جنوبی و زامبیا

شکل ظاهری: ساکولنتی بسیار شبیه به کاکتوس است که شاخه های چهار گوشه ای به طول ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر دارد که حالتی مخمل مانند دارند. این گیاه در طول رشد می تواند تشکیل بوته ای به گستردگی ۱ متر بدهد.

شکل تیغ: فاقد تیغ است. دارای برجستگی های نرمی شبیه به تیغ است.

شکل گل: گل های این گیاه که در پاییز شکوفا می شوند بسیار بزرگ، ستاره شکل ، زرد رنگ، کرک دار و دارای بوی نامطبوعی شبیه به گوشت فاسد شده هستند. این بو باعث جذب مگس ها و سایر حشرات شده و به این طریق گرده افشانی این گیاه انجام می شود.

شکل برگ : ؟

میوه: ؟

خاک مناسب: خاک مخصوص کاکتوس که دارای زه کشی خوبی باشد.

نور مناسب: در تابستان از تابش مستقیم آفتاب دور نگه داشته شود. این ساکولنت در نیم سایه رشد خوبی دارد.

دمای مناسب: تحمل گرمای این ساکولنت فوق العاده است. در زمستان دما از ۱۰ درجه پایینتر نیاید و از یخ زدگی محافظت شود.

آبیاری: در فصل رشد با رعایت فاصله که خاک خشک شود آبیاری کنید. در زمستان آبیاری محدود شود. این ساکولنت تحمل کم آبی نسبتا خوبی دارد و در صورت کم آبی بسیار نرم شده و خم می شود که با آبیاری دوباره به حالت اول بر می گردد. در آبیاری آن زیاده روی نکنید چون خیلی زود ریشه هایش می پوسد.

کود دهی: در فصل تابستان از کود های معمولی به نسبت نصف میزان توصیه شده استفاده کنید.

تکثیر: از طریق جدا کردن ساقه های ریشه دار و یا قلمه زدن ساقه ها ( حداقل ۵ روز قلمه ها را در سایه قرار دهید تا محل زخم آن ها پینه ببندد در غیر این صورت احتمال موفقیت صفر است). از طریق بذر هم قابل تکثیر است.