کاکتوسمقالات ویکی کاکتوس

توليد انرژي هاي قابل تجديد از اپونتيا

تهیه و ترجمه : آقای عباس صرامی

نام کاربری : yavar

 

c4

 

عليرغم تنوع و تطبيق پذيري و موارد فراوان مصرف از گياه اپونتيا كه قبلا شناخته شده است اين گياه پتانسيل بالايي براي توليد انرژي هاي مفيد و بدون ضرر به طبيعت دارد كه متاسفانه ناديده گرفته شده است و هيچكس تاكنون فكري در مورد احتمال استفاده و كاربرد بافتهاي اپونتيا بعنوان منبعي از انرژيهاي تجديدپذير نكرده است.

مطالعاتيكه از سال 1980 در پلي تكنيك مادريد انجام  و انعكاس يافت مجددا در اين اواخر دنبال گرفته شده است . در اين مطالعات نشان داده شد كه چنانچه كاكتوس

opuntia ficus indica بشكل گسترده ايي كشت و رشد يابد ميتواند فراهم آورنده توليد معين از انرژي درشكل بيومتان ، بيواتان و بيوديزل باشد .

اپونتيا بطور گسترده در نواحي مركزي امريكا و كشورهاي مديترانه به عنوان گياهي مقاوم شناخته شده كه با مختصات آب و هوايي گوناگون آداپته ميگردد. بطور رسمي از اين گياه 300 گونه شناسايي شده است كه فقط 170 نمونه آنها در مكزيكوسيتي قرار دارد اما مساله ايي بنام هيبريداسيون باعث ميشود عملا شمار گونه ها نامعين باقي بماند .

 

d2352-4

 

اپونتيا قابليت توليد 150 تن biomass را در يك هكتار دارد كه در واقع همان اندام هوايي اپونتيا ميباشد. كه ارزشي بالا و دارايي هنگفتي است !

در توليد سوخت سبز كه از بافت اپونتيا حاصل ميشود تخمين زده ميشود كه ساليانه در حدود 3000 ليتر الكل اتانول ، 18 ليتربيوديزل و 2200  مترمكعب بيومتان در يك هكتار حاصل گردد. لازم به ذكر ميباشد ارقام فوق در اين صورت محاسبه شده كه مزارع اپونتيا بدون مصرف آب و هزينه آبياري و فقط توسط باران اداره گردد.

يكي از كشورهايي كه بشكل گسترده ايي به كشت و توليد مزارع اپونتيا مبادرت دارد كشور ايتاليا ميباشد. در سيسيل ايتاليا مقادير عطيمي از اپونتيا كشت و استحصال ميگردد كه حتي براي مصارف روزمره خوراكي مردم چه بصورت مستقيم و چه كنسرو شده ارائه و صادر ميگردد .

محاسبه شده است كه چنانچه سرزمينهاي لم يزرع سيسيل كه بالغ بر پانصد هزار هكتار ميباشد زير كشت اين كاكتوس برود ايتاليا قادر به توليد مقادير متنابهي از انرژي خواهد بود كه 1500000متر مكعب اتانول و 1100000 متر مكعب متانول ميباشد .

اما اين مقادير تا چه اندازه بزرگ وقابل تامل ميباشند؟

مطابق اطلاعات وزارت اقتصاد ايتاليا درسال 2010 ميزان مصرف گاز سوختي جهت مصارف خانگي و شهري معادل 723 ميليون متر مكعب بوده است . بنابراين توليد گاز توسط اپونتيا نه تنها مصرف شهري را پوشش ميدهد بلكه مقادير مازادي نيز درپي خواهد داشت

امروزه واحد هاي توليد بيوگاز از اپونتيا در كشورهاي شيلي و آمريكا وجود دارد و طرح مطالعاتي نصب و راه اندازي يك واحد در برزيل در حال اجراست . درحاليكه بنظر ميرسد اين استعداد و پتانسيل در ايتاليا ناديده گرفته شده است!!

 

کشور ما نیز با وسعت بسیار زیاد و منابعی که دارد میتواند اپونتیا را جایگزین سوخت فسیلی نماید .

 

 

plantation-of-prickly-pear-opuntia-ficus-indica-lanzarote-canary-islands-bwrp34

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. بسیار مطالب قابل تامل هستند و راهگشای مسوولین محیط زیست و منابع طبیعی
  میتوان جنگلی از اپونتیا درست کرد هم هوا را تصفیه کرد و هم بیابان زدایی کرد و هم طبق این مقاله انرژی از این گیاه مظلوم و بی آزار! گرفت و هم ناگفته های بسیاری که در آینده شاید به آن برسیم!
  اپونتیا به نظرم کاکتوسی با قابلیت های بالاست ولی اکثر مواقع در بین کاکتوس دوستان نقش علف هرز! پیدا میکند !
  اپونتیا را جدی بگیریم!

 2. ……………………………………………………………………………………….مگه میشه
  هر چی خواستم ننویسم نشد انشا الله جناب ذهاب موفق باشن در این امر و یه روز تمام تلخی و شیرینی های کارشون رو بازگو کنن.

 3. سلام چقد مقاله عالی و‌مفیدی بود . فقط دوتا سوال پیش اومد برای من یکی اینکه این عکس مزرعه ایرانه؟ و دوم اینکه بهترین واریته اپونتیا جهت میوه کدومه ؟ ممنون از وقتتون

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا