Agave victoria reginae

Agave victoria

Agave victoria

Agave victoria flower

Agave victoria flower

 

خانواده:Agavaceae

 نام علمی: Agave victoria reginae

 توضیح نام: این ساکولنت توسط آقای Thomas moore به افتخار ملکه ویکتوریا بانوی اول انگلستان در قرن نوزدهم به این اسم نامیده شده است.

نام های دیگر: در مکزیک به نام Noa خوانده می شود.

 زیستگاه اصلی: شمال شرق مکزیک

 شکل ظاهری: ساکولنت بسیار کم رشدی است که دارای برگ های بسیار زیبا به طول ۱۵ تا۲۰ سانتی متر و عرض ۳ سانتی متر و به رنگ سبز با حاشیه های سفید بوده که با هم تشکیل یک رُِزت را می دهند.

 شکل تیغ: فقط یک تیغ قهوه ای رنگ در نوک برگ ها دارد.

 شکل گل: این ساکولنت بین ۲۰ تا ۳۰ سال طول می کشد که گل دهد. در اواسط تابستان گل این گیاه به صورت سنبله ای از میان گیاه بیرون آمده و بین ۲ تا ۴ متر قد می کشد و سپس در انتهایش گل های زرد رنگ زیادی ظاهر می شود. گل دهی این گیاه تقریبا تمام نیروی گیاه را گرفته به طوری که مدت کوتاهی پس از گل دهی گیاه از بین می رود.

 میوه: ؟

 خاک مناسب: خاکی که زه کشی خوبی داشته باشد.

 نور مناسب: به نور زیاد علاقه دارد اما در نیم سایه نیز می توان نگه داری کرد. در تابستان های داغ از آفتاب مستقیم محافظت شود که دچار آفتاب سوختگی نشود.

 دمای مناسب: تحمل گرمای زیادی دارد و سرما را نیز به خوبی تحمل می کند اما در مناطقی که یخبندان های طولانی دارد بهتر است به گلخانه منتقل شود.

 آبیاری: در تابستان به طور منظم پس از خشک شدن خاک آبیاری شود. در زمستان آبیاری گیاهی که در حال استراحت است باید بسیار محدود شود.

 کود دهی: با کودهای محلول در آب حاوی پتاسیم بالا و دوبار در سال در فصل بهار و تابستان کود داده شود.

 تکثیر: از طریق بذر و پاجوش هایی که به ندرت تولید می کند.