Aptenia cordifolia

Aptenia cordifolia

Aptenia cordifolia

Aptenia cordifolia flowers

Aptenia cordifolia flowers

 

خانواده: Aizoaceae

 نام علمی: Aptenia cordiflia

 توضیح نام:

نام های دیگر Litocarpus cordifolia , Mesembryanthemum cordifolia , Red apple , ناز یخی و ناز اپتنیا

 زیستگاه اصلی: آفریقای جنوبی

 شکل ظاهری: ساکولنتی بوته ای شکل با برگهای سبز قلب مانند و گل های کوچک و زیبا به رنگ قرمز و بنفش می باشد که رشد زیادی داشته و خیلی سریع محدوده ی وسیعی را در بر می گیرد و به همین دلیل مناسب باکس ها و باغچه ها می باشد.

 شکل تیغ: فاقد تیغ

 شکل گل: دارای گلهای کوچکی با گلبرگهای زیاد و به رنگ صورتی قرمز و بنفش می باشد.گل های این ساکولنت موجب جذب زنبور و پروانه ها می شود. این ساکولنت در صورت دریافت نور کافی در تمام فصول سال گل می دهد.

 میوه: میوه ی این ساکولنت به صورت کپسول های بسیار کوچک می باشد.

 خاک مناسب: حساسیت خاصی نسبت به خاک ندارد و تقریبا در هر نوع خاکی رشد می کند.رشد ریشه ی این ساکولنت بسیار زیاد است و خیلی زود تمام گلدان را در بر می گیرد به همین دلیل نیاز به تعویض گلدان سالانه دارد.

 نور مناسب: به نور زیادی نیاز دارد ولی در سایه هم رشد می کند البته در سایه اندازه ی برگ ها بزرگ شده و رنگ برگ ها تیره تر می شود و گل دهی ندارد. در مناطق گرمسیر و در تابستان که شدت آفتاب زیاد است بهتر است به نیم سایه منتقل شود.

 دمای مناسب: ساکولنت مقاومی است و گرمای زیاد و سرما را به خوبی تحمل می کند.

 آبیاری: در تابستان به طور منظم آبیاری شود و در زمستان تقریبا خشک نگه داشته شود.

 کود دهی: این ساکولنت از آنجائیکه رشد ریشه اش بسیار زیاد است باید به طور مرتب گلدانش تعویض شود و به همین دلیل نیاز خاصی به کود ندارد. اما برای گیاهی که در فضای باز و یا باکس کاشته شده از کود های پوسیده ی حیوانی می توان استفاده کرد.

 تکثیر: بهترین روش تکثیر قلمه ی ساقه می باشد.