Cephalocereusکریستات - دفورمه شده - از شکل اصلی خارج شده

Cleistocactus sp. forma cristata (Borzicactus)

 

Cleistocactus sp. forma cristata

تهیه و ترجمه: آقای سید مصطفی میربابایی با نام کاربری smmwizard

Borzicactus_sp._cristata_clone_1_360

خانواده:  Cactaceae

نام علمی: Cleistocactus sp. forma cristata

توضیح نام: Borzi کاکتوس از نام پرفسور گیاهشناس (A.Borzi) که کاشف این کاکتوس در باغ گیاهشناسی پالمو (Palmemo) در سی سیلی (sicily) بود گرفته شده است .

نام های دیگر: 

Borzicactus sp. forma cristata

این کاکتوس دفورمه شده یکی از گونه های کلیستو کاکتوس می باشد

زیستگاه اصلی: بولیوی ، اکوادر ، در حال حاضر تولید گلخانه می باشد

شکل ظاهری: ساختاری همانند سرئوسها داشته ، ساقه مستقیم و یا نیمه مستقیم آنها گاه دارای شاخه های فرعی است . قطر آنها 2 تا 8 سانتیمتر و درازای آنها به 1 تا 2 متر میرسد ، پوشش سبز رنگ درخشان ، زیبایی بخش بدنه آنها بوده ، 8 تا 16 شیار مستقیم در اطراف بدنه اصلی و رشد کم و بیش ناموزون آن را به حالت آویز درمی آورد و ویژگی دیگری به این جنس میبخشد . در سطح ساقه آنها بریدگی و شکاف V شکل در موقعیت زیرین هر آرئول وجود دارد .

شکل تیغ: آرئولها ، کروی با پرزهای سفیدرنگ و 8 تا 15 خار شعاعی و 3 تا 4 خارهای مرکزی هستند . درازای خارهای شعاعی 1سانتیمتر است که به هم فشرده اند و درازای خارهای مرکزی 1 تا 5 سانتیمترو به شکل راست و مستقیم دیده میشوند . رنگ خارها قهوه ای متمایل به سیاه و در برخی گونه ها زرد مایل به کرم میباشد .

شکل گل: گلهای اینکاکتوس لوله ای شکل با گلبرگهایی نیمه باز به درازای 4 تا 8 سانتیمتر که در رنگهای سرخ وبنفش در تابستان نمایان میشوند .

شکل برگ:  فاقد برگ

میوه:  در بعضی گونه ها میوه های کروی به قطر 1 تا 2 سانتیمتر در رنگهای سبز و سفید با پرزهای قهوه ای در سطح دیده میشوند .

Borzicactus_sp_crest_540
خاک مناسب: این کاکتوس به خاک باغچه با ترکیب 3/2 ماسه شسته نیاز دارد. از آنجا که رشد بسیار سریعی دارد نیاز است تا هر سال گلدان آن تعویض شود تا فضای مناسب برایش تامین شود.

 نور مناسب: در نور آفتاب رشد مناسبی دارد اما تحمل سایه ملایم را نیز دارد. گیاهی که در سایه نگهداری شده است را به یکباره در معرض آفتاب قرار ندهید چون از بین خواهد رفت.

 دمای مناسب: ؟

 آبیاری: در فصل رشد بهار و تابستان به صورت منظم و پس از خشک شدن خاک انجام شود. هر 15 روز یکبار آبیاری به صورت مهپاش انجام گیرد که خود شفافیت و شادابی آنها را فراهم میسازد.

 کود دهی: کود پتاس دار در استحکام خارها و رشد آنها کارساز است.

 تکثیر: بذر و تنه جوش


 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫9 نظرها

  1. دوست عزیز سلام

   دفرمه شدنی که با نام کریستات شدن یا crest شدن شناخته می شود به دلیل اختلال در سلول های مریستم یا همان سلولهای زایشی که قسمتهای جوان و تازه ی نوک گیاه را بوجود می آورند و موجب رشد گیاه می شوند به وجود می آید و به جای آنکه رشد گیاه رشد عمودی و رو به بالا باشد به طرفین رشد می کند… البته دفرمه شدن معمولا موجب زیبایی گیاه نیز می شود…. اکثرا حالت کریستات شدن در کاکتوس های پیوند زده شده به وجود می آید…

 1. دفرمه شدن طبق اطلاعاتی که من دارم یه نوع بیماری هست که اصطلاحا بهش کریستات میگن
  نمیدونم دلیلش شاید ژنتیکی باشه یا ارتباط با محیط داره اساتید بیشتر از بنده میدونن منتظر جواب اونا هم باشید 🙂

 2. طبق مشاهده و تجربه من روی یک اپونتیا دفرمه وقتی این کاکتوس تو مکان کم نور باشه حالت دفرمه تو جوونه های جدید از بین میره و دچار رشد علفی میشن و وقتی دوباره به مکان پرنور منتقل میشه جوونه های جدید باز هم به حالت دفرمه رشد میکنن
  نمیدونم مشکل تو ژن سلول های زایشی هست یعنی یه نوع جهش هست یااینکه مشکل دیگه ای وجود داره به نظر من یه نوع جهش میتونه باشه و از طریق اصلاح ژن ممکنه این حالت از بین بره و گیاه جوونه های جدیدو به صورت سالم تولید کنه البته اقای ذهاب بیشتر از بنده اطلاعات دارن و من نمیدونم چیزهایی که من میگم تا چه حد درسته و برای شما و سایر دوستان کار امد
  شاید بعد یه مدت این حالت از بین بره که احتمالش خیلی کمه
  شما میتونید تو گوگل در مورد cactus mutation جستوجویی بکنید شاید مطالب به درد بخور تری به دست بیارید
  موفق باشید

 3. چون ماله من پس از دفورمه شدن تا یه حدی رشد کرد و بعد رشد دفورمه اش تموم شد و جوونه های سالم زد و الان فقط جونه هاش رشد میکنه!
  خیلی خیلی خیلی ممنون…زحمت کشیدی واقعا ، صفحه رو خوندم خیلی چیزها از کریستات شدن فهمیدم….

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن