Euphorbia milii

 

 

 

 

خانوادهEuphorbiaceae

نام علمی: Euphorbia milii

توضیح نام: Euphorbia از نام پزشک دربار کینک جوبای دوم یکی از پادشاهان الجزایر امروزی در ۵۰ سال قبل از میلاد به نام Ephorbus برگرفته شده است .کینک جوبا اولین کسی بود که گونه ای از افوربیا را کشف کرد و از آنجاییکه euphorbus از شیره ی آن در ساخت معجون هایش استفاده می کرد آنرا افوربیا نامید.واژه ی milii نیز از نام Baron milius فرماندار  جزیره ی بوربن گرفته شده است که این گیاه را در سال ۱۸۲۱ در فرانسه پرورش داد.

نام های دیگرCrown of Thorns ، Euphorbia splendens ، مرجان سرخ ، گیاه مسیح، تاج مسیح

زیستگاه اصلی: ماداگاسکار

شکل ظاهری: این ساکولنت که ارتفاع آن به ۱/۵ تا ۲ متر هم می رسد دارای ساقه و شاخه هایی چوب مانند به رنگ خاکستری قهوه ای بوده که تیغ های خاکستری رنگ برجسته ای دارد . برگ های بیضوی شکل آن به صورت مارپیچی دور ساقه رشد کرده و رنگ سبز روشن و تیره دارند.

شکل تیغ: تیغ ها فقط بر روی ساقه و شاخه ها و به صورت برجستگیهای نوک تیزی به طول ۱ یا ۳ سانتی متر وجود دارند.

شکل گل: گلها از دو گلبرگ تشکیل شده و دارای مادگی کوچکی هستند که در میان سه پرچم در وسط دو گلبرگ قرار دارد. گل های این ساکولنت به رنگ های قرمز ، صورتی و سفید بوده و این گیاه در تمام فصول سال گل می دهد.

میوه: ؟

خاک مناسب: خاک این گیاه باید زه کشی خوبی داشته باشد تا دچار پوسیدگی ریشه نشود. این ساکولنت خاک های خنثی تا کمی اسیدی را بهتر می پسندد.

نور مناسب: این گیاه به نور بسیار زیاد و حتی آفتاب مستقیم علاقه دارد. برای بهترین حالت رشد باید حداقل ۸ ساعت در روز نور آفتاب داشته باشد.

دمای مناسب: در مقابل سرما تحمل زیادی ندارد.

آبیاری: در تابستان زمانی که حدود ۳ سانتی متر از سطح خاک خشک شد آبیاری کنید ولی در زمستان آبیاری را محدود کنید. این ساکولنت تحمل خشکی زیادی دارد ولی در صورت ادامه ی کم آبی برگ هایش می ریزند.

کود دهی: در بهار و تابستان از کودهای کم نیتروژن به صورت ماهانه استفاده کنید .

تکثیر: از طریق بذر و قلمه ی ساقه

احتیاط!! تمامی واریته های افوربیا دارای شیره ی سمی بوده و باعث حساسیت پوستی و حتی کوری می شوند.